Reklama
aplikuj.pl

Specyfikacja AMD Epyc Milan-X. Nowe procesory serwerowe wprowadzą coś wyjątkowego

Specyfikacja AMD Epyc Milan-X, nowe procesory serwerowe AMD

Do sieci wyciekła właśnie specyfikacja AMD Epyc Milan-X, czyli nowych procesorów serwerowych od „czerwonych”, które będą miały za zadanie utrzymać rosnącą w tym segmencie potęgę firmy. Czego nowego w takim razie dowiedzieliśmy się na ich temat?

Wyciekła konkretniejsza specyfikacja AMD Epyc Milan-X. W skrócie? Niższe zegary i przepastna pamięć podręczna

Informacje czerpiemy z przecieku podrzuconego przez ExecuFix. Ten potwierdza, że procesory AMD EPYC Milan-X, będą napędzane przez rdzenie na bazie architektury Zen 3 i wykorzystają technologię 3D V-Cache. Dodatkowo ujawnia częstotliwości taktowania oraz sferę pamięci podręcznej L3 rodziny, która ma się składać z czterech modeli.

Czytaj też: TensorFlow-DirectML już na Windowsach. Wydajność kart Radeon RX 6000 wzrosła ponad czterokrotnie

Najwydajniejszym procesorem serwerowym EPYC Milan-X ma być EPYC 7773X z 64 rdzeniami i 128 wątkami, EPYC 7573X z kolejno 32/64, EPYC 7473X z 24/48 oraz EPYC 7373X 16/32. Ich TDP będzie wynosić odpowiednio 280, 280, 240 i 240 watów, a najwydajniejszy z nich, czyli flagowiec całej rodziny, będzie miał do zaoferowania zegar podstawowy rzędu 2,2 GHz i boost na poziomie 3,5 GHz.

Czytaj też: Opracowano szybszy i bardziej ekologiczny sposób barwienia jeansu

Najbardziej imponuje jednak pokład pamięci podręcznej AMD EPYC 7773X, wynoszący aż 768 MB, co obejmuje standardową pamięć podręczną L3 o wielkości 256 MB oraz pozostałe 512 MB z nowo dodanego stosu L3 SRAM. Przekłada się to na 3-krotny wzrost pamięci cache i oznacza, że każdy blok CCD będzie wyposażony w 64 MB pamięci podręcznej L3.

Czytaj też: Naukowcy chcą naprawiać nasze mózgi setkami mikrochipów wielkości ziarenek soli

Ten sam pokład cache będzie posiadał też 32-rdzeniowy EPYC 7573X, co wskazuje, że procesor nie musi posiadać całych pełnoprawnych ośmiu bloków CCD, aby oferować tak ogromny pokład pamięci. Potwierdzają to dwa słabsze modele, co zapowiada się na ciekawy pokaz tego, jak ważna dla procesorów serwerowych jest pamięć podręczna. Niestety odbija się bezpośrednio na samym taktowaniu, które w nowych procesorach jest niższe.