Reklama
aplikuj.pl

Powstaje MC-130J Commando II, czyli amerykański hydroplan na bazie kultowego C-130J

Powstaje MC-130J Commando II, amerykański hydroplan na bazie kultowego C-130J

Zostaliśmy właśnie oficjalnie poinformowani, że ruszyły prace nad MC-130J Commando II. Ten amerykański hydroplan ma za zadanie, przede wszystkim rozszerzyć ogólne możliwości lądowania kultowego samolotu transportowego.

MC-130J Commando II to wyjątkowy amerykański hydroplan

Dla Sił Powietrznych USA, C-130J Super Hercules firmy Lockheed Martin jest jednym z najważniejszych samolotów transportowych w historii. W swojej karierze, trwającej ponad dwie dekady, ten samolot wylądował nawet w Arktyce, odpowiadając za transport medyczny, wojskowy i towarowy. Jednak kiedy zostanie przerobiony na MC-130J Commando II, ten amerykański hydroplan wniesie swoje możliwości jeszcze wyżej, mogąc lądować na 71% powierzchni planety.

Czytaj też: Robot M2NS do neutralizacji min morskich wykorzysta masywne ramiona

Jako hydroplan, MC-130J Commando II będzie jednak w stanie lądować również na lądzie, ale zanim to nastąpi, musi minąć sporo czasu. Obecnie Air Force Special Operations Command współpracuje z grupą partnerów przemysłowych i planuje wdrożenie pięciofazowego harmonogramu szybkiego prototypowania, aby zademonstrować zdolność operacyjną w ciągu zaledwie 17 miesięcy.

Czytaj też: Obejrzyj jak Korea Północna wystrzeliwuje balistyczne pociski z wagonów

Wedle oczekiwań, wzbogacenie samolotu transportowego C-130J o możliwości hydroplanu jeszcze bardziej zwiększy wszechstronność tego samolotu. Na dodatek zmniejszy jego zależność od lądowisk, które są potencjalnymi celami podczas konfliktu.