Reklama
aplikuj.pl

Wydajność SSD PCIe 5.0. Kioxia pokazała prototyp SSD nowej generacji

Wydajność SSD PCIe 5.0, Kioxia pokazała prototyp SSD nowej generacji

Kioxia podczas wystąpienia na CFMS zaprezentowała po raz pierwszy wydajność SSD PCIe 5.0, czyli obecnie dopiero prototypu dysku, wykorzystującego nową generację linii PCIe. Sprawa jest o tyle poważna, że względem PCIe 4.0 ten nowy standard tradycyjnie podwaja transfer, co oznacza, że pozwala na aż 32 Gb/s transfer.

Kioxia ujawniła wydajność SSD PCIe 5.0

Tak też wydajność SSD PCIe 5.0 w wykonaniu Kioxia wskazała, że już teraz nawet prototypy dysków na nowy standard magistral PCIe oferują ogromną wydajność. Mowa o sekwencyjnym odczycie i zapisie rzędu 14 000 MB/s i 7000 MB/s, co przekłada się na kolejno wzrost o 103% w szybkości odczytu sekwencyjnego i 67% w przypadku zapisu. Dodatkowo te SSD nowej generacji będą też o 50-79% szybsze w operacjach losowych, a ich reakcja spadnie znacząco, bo o 77%, jeśli idzie o opóźnienie odczytu i o 50% w kwestii opóźnienia zapisu.

Czytaj też: Test ładowarki Baseus GaN2 Pro. Cztery porty i całe 100 watów mocy pod ręką

Jako że na ten moment w grę wchodzi dopiero dysk SSD PCIe 5.0 dla centrów danych, Kioxia będzie go oferować zarówno w formacie EDSFF E3, jak i 2,5-calowym U.2. Firma ma zamiar zapewnić mu ośmiokanałowy kontroler w wersji dla centrum danych i maksymalnie 16-kanałowy kontroler dla bardziej wymagających sprzętów. Po stronie pojemności w grę mają wchodzić od 1,6 do 30 TB modele o wytrzymałości nawet 3 DWPD (via Tom’s Hardware).

Czytaj też: Z ultrabookami Acer możecie czuć się bezpieczniej. Gwarantują to powłoki antybakteryjne

Kioxia wypuści swój wyjątkowy dysk SSD PCIe 5.0 w czwartym kwartale tego roku i oczekuje, że producenci serwerów poświęcą od pięciu do sześciu miesięcy na sprawdzenie i certyfikację dysków do swoich produktów. Na wersje konsumenckie poczekamy więc przynajmniej kilkanaście miesięcy.