Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

test Asus ROG Strix X570-E Gaming WIFI II, recenzja Asus ROG Strix X570-E Gaming WIFI II, opinia Asus ROG Strix X570-E Gaming WIFI II

Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II to nowa konstrukcja oferująca pasywne chłodzenie chipsetu. Jak wypadnie na tle pozostałych płyt, często określanych jako X570S?

Akcesoria Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

Tym razem wraz z płytą nie ma zbyt wielu dodatków. Wraz z płytą otrzymujemy 4x kable SATA, 1x czujnik temperatury, 1x antena WiFi, 1x zestaw opasek zaciskowych, instrukcję, płytę ze sterownikami i zestaw montażowy dla dysków M.2. Są też dodatki w postaci naklejek czy breloczek. Spokojnie wystarczy to do złożenia zestawu, ale konkurencja potrafi załączać trochę więcej dodatków.

Budowa Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

Płyta wygląda naprawdę fajnie. Od dłuższego czasu sprzęt z serii Strix podoba mi się i tym razem nie jest inaczej. Czarno-szary design wraz z różnymi podświetlaniami moim zdaniem zdecydowanie będzie dobrze wyglądał w obudowie z oknem. Wymiary płyty są typowe dla ATX, czyli 305 x 244 mm.

Asus zdecydował się na zastosowanie jednego złącza 8-pin i jednego 4-pin. Ma to doprowadzać prąd do 12+4 fazowej sekcji zasilania. Warto tutaj zwrócić uwagę na jej spore chłodzenie, które obejmuje między innymi 8 mm ciepłowód. Całość ma spokojnie wystarczyć do zasilenia nawet najmocniejszego procesora bez obaw o wysokie temperatury.

Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II obsługuje pamięci RAM o maksymalnej pojemności 128 GB i prędkości 4600 MHz w przypadku Ryzena 5000. Co ciekawe jeśli zdecydujecie się na Ryzena 5000G to maksymalna prędkość pamięci to 5100 MHz.

Konfiguracja złączy jak zawsze zależy od zastosowanego procesora. Do dyspozycji mamy dwa wzmacniane złącza PCI-E, za które odpowiada procesor. Tutja przy modelu Ryzen 5000 będą one działały w trybie 4.0 x16 (albo dual x8). Za pozostałe odpowiada chipset. Tutaj do dyspozycji mamy 1x PCI-E 4.0 x16 (ze wsparciem dla x4) oraz 2x PCI-E 4.0 x1. Złącze PCIeX16_3 współdzieli linie z PCIeX1_2.

Płyta oferuje dwa złącza na dyski M.2. Oba mają radiatory, które powinny dobrze odprowadzać z nich ciepło. Górne złącze działa w zależności od zastosowanego procesora – do PCI-E 4.0 x4 oraz SATA. Dolne wspiera dyski PCI-E 4.0 x4 oraz SATA. W obu przypadkach zmieszczą się konstrukcje 2242/2260/2280/22110. Na płycie znajduje się też osiem złącze SATA 6 Gb/s.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock B550 PG Riptide

Na płycie znajdują się w sumie trzy karty sieciowe. Dwie odpowiadają za złącza ethernet i są to Realtek 2.5 Gb oraz Intel I211-AT. Ostatnia to RZ608, która odpowiada za WiFi 6E oraz Bluetooth 5.2. Na pewno plusem są więc dwa złącza ethernet, które na pewno mogą się w niektórych zastosowaniach przydać. karta audio to Realtek S1220A, czyli całkiem niezła jak na swoją klasę.

Przejdźmy teraz do złączy na płycie. Tutaj do dyspozycji mamy 1x CPU, 1x CPU OPT, 1x AiO Pump, 2x Chassis Fan, 1x M.2 Fan, 1x W_PUMP+, 1x USB 3.2 Gen2, 1x USB 3.2 Gen1, 2x USB 2.0, 2x ARGB, 2x RGB, 1x audio, 1x wejścia z przedniego panelu obudowy, 1x SPI TPM, 1x czujnik temperatury. Ilość złączy jest tak naprawdę wystarczająca, ale miłym dodatkiem były by 2x USB 3.2 Gen1 czy trochę większa ilość złączy pod wentylatory. Samo rozmieszczenie jest dobre i nie powinniście mieć problemów z dotarciem kablami do wybranego miejsca. Na płycie jest też przycisk do czyszczenia CMOS oraz wyświetlacz kodów POST. Szkoda jednak, że nie ma przycisków startu i restartu.

Tylny panel Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

test Asus ROG Strix X570-E Gaming WIFI II, recenzja Asus ROG Strix X570-E Gaming WIFI II, opinia Asus ROG Strix X570-E Gaming WIFI II

Konfiguracja złączy na tylnym panelu jest całkiem niezła. Do dyspozycji mamy 8x USB 3.2 Gen2 (w tym 1x USB-C), 1x DisplayPort, 1x HDMI, 2x wyjścia na anteny WIFi, 1x 1 Gb ethernet, 1x 2.5 Gb ethernet, 1x Optical S/PDIF oraz 5x audio. Nie zabrakło tez przycisku do aktualizacji BIOS. Producent zdecydował się więc na odpuszczenie starszych złączy USB i zastosowanie tylko najnowszych. Jest to spory plus, bowiem zawsze macie pewność, że podpięte urządzenie będzie działało z najlepszą wydajnością. Plusem jest też obecność dwóch złączy ethernet czy wyjść obrazu. Szkoda tylko, że na płycie nie ma złącza USB 20 Gb/s, a przynajmniej takiej informacji nigdzie nie znalazłem. Warto też zwrócić uwagę, że zaślepka tylnych portów jest na stałe przymocowana do płyty.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 9 5950X
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Pasta
Noctua NT-H1
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 4x 8 GB 3600 MHz CL18
M.2
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

BIOS Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

BIOS Asusa jest jak zawsze prosty i w miarę przejrzysty. Jest tryb Ez Mode, w którym łatwo ustawicie choćby pamięci RAM. Tutaj zamiast profili XMP macie D.O.C.P., ale to również w moim przypadku zadziałało bez problemów. W trybie zaawansowanym łatwo podkręcicie procesor czy zmienicie mnóstwo innych dostępnych opcji. Nie ma problemów z nawigacją czy zapisywaniem profili użytkownika. Generalnie więc całość oceniam więc pozytywnie.

Testy Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

Zniknął mi tylko screen z Watch Dogs: Legion, Ultra, 1920 x 1080 – tutaj średnia to 119 fps, a Dolne 1% to 90 fps. Wyniki są więc bardzo dobre, choć wydajność wielowątkowa jest trochę niższa niż w przypadku wcześniej testowanych płyt Gigabyte. Jest za to większa niż u ASRock. Wyniki w grach czy innych zastosowaniach nie odbiegają od tych wcześniej uzyskanych. Generalnie więc możecie liczyć na bardzo dobrą wydajność zbudowanego zestawu.

W przypadku dysku zamontowanego pod radiatorem pod obciążeniem CrystalDiskMark zanotowałem 68°C i 88°C, czyli dosyć podobne do konkurencji.

Temperatury sekcji zasilania Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu Cinebench R23, który trwał 15 minut. Pomiary przeprowadziłem też po OC procesora do 4,4 GHz.

Temperatury są bardzo dobre i płyta nie ma problemów z przegrzewaniem się sekcji zasilania. Spokojnie więc możecie podkręcać nawet Ryzen 9 5950X. Z OC w BIOS również nie miałem większych problemów, wszystko odbyło się też bardzo szybko, bez zbędnego kombinowania.

Czytaj też: Test płyty głównej Z590 Aorus Pro AX

Podsumowanie testu Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II

Cena Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II jest jeszcze nieznana – nie znalazłem płyty w żadnym ze sklepów w Polsce. Za granicą cena wynosiła ok. 430 euro, czyli ok. 2000 zł, ale również jest mało ofert, więc podejrzewam, że z czasem ona spadnie do znacznie przystępniejszej.

Płyta powinna większość z Was zadowolić. Bardzo dobrze ona wygląda, oferuje wystarczającą sekcję zasilania nawet do OC 5950X oraz sporą ilość złączy. Brakuje mi tutaj jednak przycisków startu i restartu. Plusem jest za to zastosowanie wszystkich złączy USB 3.2 Gen2 na tylnym panelu oraz obecność WiFi 6E.

W testach płyta wypadła dobrze – jedynie wydajność wielowątkowa mogła by być trochę lepsza. Niemniej jednak Asus ROG Strix X570-E Gaming WiFi II na pewno będzie stanowił dobrą podstawę pod najwydajniejsze podzespoły. Plusem jest też BIOS, w którym łatwo włączycie choć odpowiedni profil pamięci.

Jest jednak jeden problem – w podobnej cenie póki co jest X570S Aorus Master, który jest ciekawszą konstrukcją. Mam więc nadzieję, że cena płyty niedługo znacznie spadnie (konkurencyjna płyta jest już dostępna w PL więc tutaj cena może się nie zmienić) i wtedy zdecydowanie będzie warto rozważyć zakup testowanej konstrukcji.

Za dostarczenie procesora AMD Ryzen 9 5950X dziękuję sklepowi X-Kom.