Reklama
aplikuj.pl

Ten przełom może oznaczać koniec głodu na świecie. Udało się przekształcić CO2 w skrobię

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk zaprojektowali metodę umożliwiającą syntezę dwutlenku węgla w skrobię. Okazało się to nawet bardziej efektywne niż w wykonaniu roślin.

Skrobia była do tej pory pozyskiwana właśnie z roślin, a ich hodowla wiąże się z wykorzystywaniem obszarów uprawnych, zużyciem wody i nawozów oraz emisjami gazów cieplarnianych. Jako że ten roślinny polisacharyd jest ważnym składnikiem żywności, a nawet znajduje swoje zastosowanie w produkcji papieru, to jego masowa produkcja mogłaby doprowadzić do rozwiązania problemu głodu na świecie. A to przecież nie koniec ważnych informacji, bo równie ważny jest przy tym fakt, iż w procesie syntezy wykorzystuje się CO2, czyli kluczowy gaz cieplarniany napędzający zmiany klimatu.

Czytaj też: Jeden katalizator i dwie metody. W ten sposób będzie można przekształcić CO2 w paliwo

W przeszłości naukowcy byli w stanie produkować skrobię z celulozy pochodzącej z roślin. Używali też enzymów do wytwarzania sacharozy, lecz pozyskiwanie skrobi z dwutlenku węgla pozostawało poza ich zasięgiem. O potencjalnym przełomie możemy przeczytać na łamach Science. Dostępna tam publikacja opisuje, jak chińscy badacze wykorzystali enzymy i katalizatory chemiczne, aby zamienić CO2 w skrobię. Wydajność tego procesu okazała się naprawdę imponująca i była 8,5 razy wyższa niż w przypadku kukurydzy.

Przekształcanie CO2 w skrobię może rozwiązać problem głodu i zmian klimatu

Aby nie popadać w hurraoptymizm, należy podkreślić, że obecnie masowa produkcja skrobi z wykorzystaniem tej metody nie jest możliwa. Kluczowy jest natomiast fakt, iż naukowcy mają podstawy do zaprojektowania technik, które w perspektywie lat mogłyby ukrócić bądź całkowicie zwalczyć problem głodu. Sami zainteresowani przyznają, że obecnie zamierzają skupić się na zwiększeniu aktywności i stabilności enzymów, co powinno obniżyć koszty syntezy.

Czytaj też: Oto Orca. Największy na świecie system oczyszczania powietrza, który wysysa i magazynuje CO2

Jeśli chodzi o zasady działania, na jakich autorzy oparli swój projekt, to cały proces można podzielić na kilka etapów. CO2 zostaje poddany redukcji do metanolu, który – z wykorzystaniem enzymów – zmienia się w cukry. Ostatecznie przyjmują one formę skrobi, a do przeprowadzenia całej syntezy wystarczy zaledwie 11 podstawowych reakcji. Wyprodukowana skrobia ma rzekomo identyczną strukturę jak „prawdziwa”, Co więcej, do jej powstania wystarczy znacznie mniejsza powierzchnia.