Reklama
aplikuj.pl

Procesory Intel Xeon jako usługi? Zapłać, a odblokujemy Ci rdzenie

Procesory Intel Xeon, procesory usługi, Intel

Czyżby były szanse na to, że format gier-usług zostanie przekuty na poletko technologii? Wedle najnowszych informacji z GitHub, której doszukał się serwis Phoronix, procesory Intel Xeon mogą być w przyszłości sprzedawane w ciekawy sposób, bo nie tylko „raz”.

Intel może wrócić w przeszłość i oferować procesory w formie usług

Jeśli pamiętacie przykład procesora Pentium G6951 z 2010 roku, to z pewnością wiecie, o czym mowa. Wtedy Intel, za pośrednictwem aktualizacji w cenie 50 dolarów, zapewniał klientowi ulepszenie wydajności tego CPU za sprawą dodatkowego 1 MB pamięci podręcznej i odblokowania wielowątkowości (Hyper-Threadingu). Był to pierwszy przejaw tego typu sprzedawania ulepszeń procesorów po ich zakupie w wykonaniu Intela i są szanse, że firma do tego wróci.

Czytaj też: Plik? Folder? Proszę pani, ale co to? Uczniowie w USA mają problem z podstawami

Tak wynika ze wspomnianego źródła, które dotyczy Intel Software Defined Silicon (SDSi) dla procesorów Xeon. W opisie tej nowej „funkcji” przeczytamy, że „umożliwia ona konfigurację dodatkowych funkcji procesora poprzez proces aktywacji licencji”. Więcej na ten temat się nie doczytamy, ale to jedno zdanie jasno wskazuje na to, czym będzie SDSi, choć niejasne jest, czy będzie to dotyczyło czegoś tak daleko zakrojonego, jak odblokowywania rdzeni, czy może czegoś prostszego – wyższego taktowania lub pokładu pamięci podręcznej.

Czytaj też: Test tanich przewodów USB-C Baseus Simple Wisdom

Najbardziej oczywiste wydaje się zapewnianie wsparcia np. instrukcji AVX- 512 czy odblokowywania dodatkowych gniazd CPU w serwerach. Będzie to realizowane za pośrednictwem certyfikatów uwierzytelniania zapisywanych w wewnętrznej pamięci NVRAM.