Reklama
aplikuj.pl

Ten duet najlepiej eksploruje podziemia, czyli zwycięzca Subterranean Challenge DARPA

Ten duet najlepiej eksploruje podziemia, zwycięzca Subterranean Challenge DARPA, CERBERUS

W ramach pierwszego Podziemnego Wyzwania DARPA (DARPA Subterranean Challenge) organizatorzy zaprosili, przed ponad trzema laty, do współpracy dziewięć drużyn wraz z ich robotami. Z dziewiątki została ósemka, która już w praktyce zaprezentowała możliwości swoich systemów. Dziś poznaliśmy zwycięzcę głównej nagrody.

Po wielu latach prac zwycięzca Subterranean Challenge DARPA został wyłoniony w finale

W ramach Subterranean Challenge systemy robotyczne opracowane przez zespoły z całego świata musiały poruszać się w trzech rodzajach podziemnych systemów tunelowych. Odpowiadały one tym kopalnianym, miejskim, jak również naturalnym, czyli jaskiniom. Trwało to długo, bo ostatnie trzy lata, ale wreszcie doczekaliśmy się finału w w byłej kopalni węgla w kompleksie Mega Cavern.

Czytaj też: Ciekawy czujnik czystości może wzbogacić automatyczne roboty sprzątające

W niej osiem drużyn zmierzyło się ze sobą ponownie, zgarniając finałowe już punkty. Po ich podliczeniu wszystko stało się jasne – najlepiej w tych sprawdzianach poradziło sobie międzynarodowe konsorcjum Team CERBERUS. Jego nazwa jest akronimem od CollaborativE walking and flying RoBots for autonomous ExploRation in Underground Settings, a wchodzące w jego skład osoby pochodziły z kilku uniwersytetów i firm.

Czytaj też: Boicie się szpiegowania w domach? Na robota Astro od Amazona nawet nie patrzcie

Ten zespół połączył w praktyce drony wielośmigłowe z czteronożnymi robotami, z czego te drugie (ANYmal C) były najskuteczniejsze, dzięki możliwości poruszania się po wymagającym terenie i odporności.