Reklama
aplikuj.pl

Takiego nagrania huraganu jeszcze nie było! Materiał już do obejrzenia

nagrania huraganu

Jeden z pięciu bezzałogowych dronów, które posłano na ścieżki huraganów na Oceanie Atlantyckim przez San Francisco’s Saildrone i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), dotarł w samo serce huraganu kategorii 4. Dzięki temu możemy obejrzeć coś wyjątkowego, bo takiego nagrania huraganu świat jeszcze nie widział.

Dzięki dronowi możemy obejrzeć wyjątkowy fragment nagrania huraganu

Tym dronem był SD 1045, czyli wariant Saildrone Explorer, który jest wyposażony w specjalne oprzyrządowanie, zapewniające mu możliwości przetrwania ekstremalnych warunków podczas sztormów i huraganów. Centrala skierowała go bezpośrednio w serce określanego kategorią 4 w skali Saffira-Simpson huraganu Sam, gdzie podobno zmierzył się z 15-metrowymi falami i wiatrami przekraczającymi prędkość 190 km/h. Tylko po to, aby zbierać dane w czasie rzeczywistym, które będą stanowić podstawę przyszłych numerycznych modeli predykcyjnych.

Czytaj też: Panele słoneczne mają swoją ciemną stronę. O tym problemie mówi się zbyt rzadko

Korzystając z danych zebranych przez żaglowce, spodziewamy się ulepszyć modele prognostyczne, które przewidują szybką intensyfikację huraganów. Gwałtowna intensyfikacja, gdy huraganowe wiatry wzmacniają się w ciągu kilku godzin, jest poważnym zagrożeniem dla społeczności przybrzeżnych. Nowe dane z żaglowców i innych systemów bezzałogowych, z których korzysta NOAA, pomogą nam lepiej przewidywać siły napędzające huragany i być w stanie ostrzec społeczności wcześniej.

– powiedział naukowiec NOAA, Greg Foltz.

Czytaj też: Ten duet najlepiej eksploruje podziemia, czyli zwycięzca Subterranean Challenge DARPA

Najbardziej interesujące nas nagrania obejrzycie powyżej, dzięki pokładowej kamery, w którą wyposażono Saildrone Explorer SD 1045. Ten zdołał nagrać pierwszy raz w historii materiał z wnętrza wielkiego huraganu, choć jego główną rolą jest gromadzenie danych na temat temperatury powietrza, wilgotności względnej, ciśnienia biometrycznego, prędkości i kierunku wiatru, temperatury i zasolenia wody, temperatury powierzchni morza oraz samych fal.