Reklama
aplikuj.pl

Perseverance niczym ziarnko piasku na plaży. Łazik uchwycony z orbity Marsa

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter, która znajduje się na orbicie Czerwonej Planety, uchwyciła łazik Perseverance przemierzający powierzchnię Marsa.

W 1990 roku sonda Voyager 1 wykonała słynną fotografię Ziemi widzianej z odległości ok. 6,4 mld kilometrów. Zatytułowane Pale Blue Dot, zdjęcie ukazywało ogrom wszechświata i podkreślało, jak mało znaczącą jego częścią jest nasza planeta. W tym przypadku skala jest rzecz jasna zupełnie inna, ale widząc miniaturową białą kropkę na powierzchni Marsa nietrudno o skojarzenia ze zdjęciem, którego pomysłodawcą był Carl Sagan.

Czytaj też: Łazik Perseverance się nie poddaje. Podejmie kolejną próbę zebrania marsjańskich skał

Perseverance znajduje się obecnie na terenie South Séítah i jest oddalony o około 200 metrów od miejsca prowadzonych niedawno odwiertów. Na początku września instrumenty łazika zebrały próbki ze skały zwanej Rochette. Fragment rdzenia miał grubość ołówka, a NASA oczekuje, że za jakiś czas zebrane materiały zostaną dostarczone na Ziemię.

Łazik Perseverance na początku września z powodzeniem zebrał próbki marsjańskich skał

Perseverance porusza się w obrębie krateru Jezero, który w przeszłości mógł być wypełniony wodą. Z tego powodu naukowcy postanowili wybrać ten obszar na miejsce prowadzenia badań, których celem jest między innymi znalezienie potencjalnych dowodów na występowanie na Marsie życia. Poza tym, NASA chce zrozumieć, w jakich okolicznościach doszło do skurczenia zasobów wody pokrywającej przed miliardami lat Czerwoną Planetę.