Reklama
aplikuj.pl

Niesporczak sprzed 16 mln lat zamknięty w bursztynie okazał się nieznanym gatunkiem

Niesporczaki, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, są naprawdę wytrzymałe, dzięki czemu trafiły nawet w kosmos. Okazuje się, że przedstawiciel jednego z nieznanych nauce gatunków tych zwierząt przez 16 milionów lat był uwięziony w bursztynie.

Ustalenia na ten temat są dostępne na łamach Proceedings of the Royal Society B i sugerują, że wspomniany organizm znaleziony na terenie Dominikany miał nieco ponad pół milimetra długości i należy do nadrodziny Isohypsibioidea.

Czytaj też: Niesamowity gatunek niesporczaka. Jest w stanie przetrwać silne promieniowanie

Paradoryphoribius chronocaribbeus przysługuje również miano najlepiej zachowanej skamieniałości niesporczaka. Zachowały się w niej między innymi szczegółowe elementy budowy aparatu gębowego i pazurów. Jest to też pierwsza pierwsza skamielina tego zwierzęcia pochodząca z kenozoiku, czyli ery geologicznej zapoczątkowanej 66 milionów lat temu.

Niesporczak liczy 16 milionów lat i został znaleziony na terenie Dominikany

Co jest tak niezwykłe to fakt, że niesporczaki należą do wszechobecnej pradawnej linii, która widziała wszystko na Ziemi, od wyginięcia dinozaurów do przejścia roślin na ląd. Jednak dla paleontologów są one niczym linia widmo, z niemal zerowym zapisem kopalnym. Odnalezienie jakichkolwiek szczątków kopalnych niesporczaków jest ekscytującym momentem, w którym możemy empirycznie obserwować ich rozwój w historii Ziemi.

Phil Barden, New Jersey Institute of Technology

Czytaj też: Zobaczcie najciekawsze skamieniałości w bursztynie z ostatnich lat

Dlaczego te niezwykle odporne na warunki środowiskowe organizmy są tak rzadkie w zapisie kopalnym? Winę najprawdopodobniej ponoszą ich niewielkie rozmiary, co powoduje, że trudno je zauważyć. Badając skamieliny sprzed 16 milionów lat paleontolodzy odnotowali szereg ewolucyjnych zmian, które odróżniają obecnie żyjące niesporczaki od tych, które zamieszkiwały Ziemię w przeszłości. Różnice te obejmują między innymi głowową część jelita pierwotnego.