Reklama
aplikuj.pl

Niesamowity gatunek niesporczaka. Jest w stanie przetrwać silne promieniowanie

Badania, których wyniki zostały opisane na łamach Biology Letters, sugerują, że niesporczaki – po wystawieniu na działanie promieniowania zaczęły… świecić na niebiesko.

Te mikroskopijne organizmy mogą przetrwać w zróżnicowanych i niezwykle trudnych warunkach. Są odporne na promieniowanie, odwodnienie, ekstremalne temperatury czy ciśnienie. Cztery lata temu japońscy naukowcy ożywili niesporczaka, który została zamrożona na kilkadziesiąt lat. Mogą nawet przeżyć 30 lat bez jedzenia i wody.

Czytaj też: Promieniowanie może mieć zaskakująco pozytywny wpływ na metale. O co chodzi?

Czytaj też: W Bałtyku pojawiły się wysokie stężenia promieniotwórczych izotopów. Skąd pochodzą?

Czytaj też: Ta farba pomoże w walce z upałami. Odbija aż 98% promieni słonecznych

Owe zwierzęta mają osiem nóg i są spokrewnione m.in. z konikami polnymi i modliszkami. Na całym świecie istnieje prawie 1300 gatunków niesporczaków. W trakcie opisywanych badań wydobywano je z mchu, który rósł na betonowej ścianie. Następnie zwierzęta zostały wystawione na działanie światła ultrafioletowego za sprawą lampy bakteriobójczej. Po 24 godzinach niemal wszystkie gatunki zginęły, choć jeden pozostał przy życiu.

Niesporczaki przeżyły nawet w starciu z promieniowaniem UV

Sandeep Eswarappa i jego współpracownicy wystawili pozostałe niesporczaki na kolejną godzinę promieniowania. 60% stworzeń przeżyło co najmniej miesiąc po tym zabiegu. Dla porównaniu, bakterie i nicienie ginęły po zaledwie kilku minutach. Niezwykły gatunek należy do rodzaju Paramacrobiotus, a promieniowanie nie wywołało żadnego widocznego wpływu na jego zachowanie bądź zwyczaje. Naukowcy stwierdzili, że za „cud” może odpowiadać tarcz fluorescencyjna, za sprawą której niesporczaki świecą na niebiesko.

Czytaj też: Jak silne jest promieniowanie na Księżycu?

Czytaj też: Robot emitujący promienie UV ratunkiem dla upraw