Reklama
aplikuj.pl

Ceny kart graficznych w październiku. Sklep ujawnił aktualizację wykresu

specjalność karty Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition Sapphire, Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition, Sapphire Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition, RX 6900 NITRO+ Special Edition

Nowe informacje z niemieckich i austriackich sklepów 3DCenter wskazują jasno, że jeśli idzie o ceny kart graficznych, to jest źle. Ceny nie uległy bowiem stagnacji i tym bardziej nie zaczęły spadać, kontynuując już wielotygodniowy trend wzrostowy.

Niestety ceny kart graficznych ciągle rosną

Od początku lipca karty Radeon RX 6000 drożeją w najlepsze i od sierpnia to samo dręczy też serii GeForce RTX 3000. W obu przypadkach ceny wzrosły z poziomu i tak zawyżonych już ~150% do kolejno 183 i 172%. Niebezpiecznie zbliżamy się więc do poziomu 200%, co w przypadku kart NVIDIA może jednak nie nastąpić, bo te akurat przez ostatnie trzy tygodnie podrożały ogółem o dodatkowe 2%, a nie 9%, jak Radeony.

Czytaj też: Tani dysk do PlayStation 5? Premiera Addlink A90 i A92

Na powyższym wykresie widzimy, jak dostępność wpływała na ceny, co jasno wskazuje, że nawet jeśli do sklepów napłynie cała masa nowych egzemplarzy, to dystrybutorzy oraz sprzedawcy detaliczni i tak nie będą tak chętnie obniżać ich cen. Widać to zwłaszcza w okresie 19 września – 10 października, w którym pomimo wzrostu dostępności, karty nadal drożały. To z kolei nie świadczy najlepiej o i tak niepewnej przyszłości.