Reklama
aplikuj.pl

Odkryto potencjalnie najstarsze ślady ludzkiego przodka. Znajdowały się na greckiej plaży

Liczące około 6 mln lat ślady stóp zostawione przez jednego z homininów są najstarszymi znanymi nauce. Co ciekawe, pierwotne analizy w tej sprawie, przeprowadzone w 2017 roku, sugerowały, że są one nieco młodsze i pochodzą sprzed ok. 5,7 mln lat.

O tym, jak odległa były to czasy niech świadczy fakt, że najstarsze dowody w zapisie kopalnym dotyczące Homo sapiens liczą około 300 000 lat. Z kolei gatunek, który najprawdopodobniej zamieszkiwał Ziemię nieco wcześniej był Homo neanderthalensis, który pojawił się tutaj około 430 000 lat temu.

Czytaj też: Hominini prawdopodobnie spotkali współczesnych ludzi

Nieco bardziej odległym gatunkiem był australopitek, czyli Australopithecus afarensis. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o Lucy, to właśnie o jednego z australopiteków chodziło. W tym przypadku mówimy o istocie sprzed około 3,9 mln lat. I choć nadal daleko nam do hominina, którego ślady znaleziono na plaży Trachiolos na greckiej Krecie, to dobra wiadomość jest taka, że pokonaliśmy już ponad połowę trasy. Rzeczone odciski liczą bowiem nieco ponad 6 milionów lat.

Potencjalnie najstarsze ślady ludzkiego przodka miałyby liczyć ponad 6 milionów lat

Seria ponad 50 śladów mogła być związana z przedstawicielem gatunku Graecopithecus freybergi. Problem w tym, że ten występował na naszej planecie ponad 7 milionów lat temu. Madelaine Böhme z Uniwersytetu w Tybindze przyznaje, iż nie można wykluczyć tego typu powiązań. Z drugiej strony, pojawiły się głosy sugerujące, że odciski mogły zostać wykonane przez naczelnego niehominina. Autorzy badań opisali swoje spostrzeżenia w tej sprawie na łamach Scientific Reports.

Czytaj też: Miasto Majów posiada nieznane struktury. Ukrywały się przed wzrokiem archeologów przez dziesiątki lat

Sprawa jest szczególnie interesująca, ponieważ przez długi czas uznawano Afrykę za miejsce pochodzenia najstarszych homininów. Gdyby jednak okazało się, iż Graecopithecus freybergi lub powiązany z nim gatunek zamieszkiwał Kretę, byłby to kolejny dowód na eurazjatycką ewolucję podrodziny Homininae. Wcześniejsze poszlaki obejmowały nie tylko skamieniałe szczątki, ale również ślady, takie jak opisane wyżej.