Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia NZXT Kraken Z53

test NZXT Kraken Z53, recenzja NZXT Kraken Z53, opinia NZXT Kraken Z53

NZXT Kraken Z53 to AiO mające wyświetlacz LCD. Czy oprócz tego oferuje ono dobrą wydajność gotową do schłodzenia wydajnych procesorów?

Akcesoria NZXT Kraken Z53

W zestawie znajdziemy standardowe dla NZXT dodatki. Jest więc instrukcja, zestaw montażowy, kable do blokopomki. Te ostatnie to osobny kabel USB oraz jeden mający złącze 3 pin męskie, 3x 4 pin żeńskie, SATA oraz do podłączenia RGB z innych urządzeń NZXT. Pasta jest nałożona bezpośrednio na podstawkę i szkoda, że nie ma jej w osobnej tubce. Sam montaż jest naprawdę prosty i typowy dla wielu AiO. Gwarancja wynosi 6 lat.

Specyfikacja NZXT Kraken Z53

Dzięki wyświetlaczowi LCD 2,36 cala, rozdzielczości 320 x 320 px i jasności 650 cd/m^2 całość wygląda naprawdę fajnie. Na wyświetlaczu możecie pokazywać różne informacje, a sterowanie odbywa się poprzez oprogramowanie NZXT CAM. Możecie wybrać pokazywanie temperatur, obciążenia, taktowania czy nawet wyświetlanie własnego GIFa. Kolorami również możecie dowolnie zarządzać. Pod ty względem jest to na pewno jedno z ciekawszych AiO 240 z wyświetlaczem na rynku.

Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Silent Loop 2 240

Chłodnica ma wymiary 123 x 275 x 30 mm i jest wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa węże o długości 400 mm. Są one pokryte nylonem i moim zdaniem są wystarczająco elastyczne. Połączenie z blokopompką jest ruchome. Szkoda jednak, że nigdzie nie ma korka, pozwalającego na uzupełnienie poziomu cieczy w układzie.

Blokopompka ma na górze wspomniany wyświetlacz. Jego ułożenie możecie zmieniać w oprogramowaniu – skok to 90°. Poza tym blok jest cały czarny, a podstawka miedziana (z fabrycznie nałożoną pastą). Są tutaj też dwa miejsca na kable, które musicie podłączyć aby choćby sterować wyświetlaczem. Pompka pracuje z maksymalną prędkością 2800 RPM.

Dołączone wentylatory to modele Aer P120. Ich maksymalna prędkość to 2000 RPM, przepływ powietrza 73,11 CFM, ciśnienie 2,93 mmH2O, a głośność 36 dBA. Śmigła mają złącze 4 pin PWM i możecie je podłączyć bezpośrednio do kabli wychodzących z blokopompki.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i7 11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy NZXT Kraken Z53

Bez wątpienia NZXT Kraken Z53 oferuje świetną wydajność. Jest ono na czele wszystkich AiO 240 i to na wszystkich obrotach. Bez wątpienia więc możecie liczyć na znakomitą wydajność. Co ciekawe wypada ono też znacznie lepiej niż model X53 RGB. Najwyraźniej zastosowane wentylatory radzą sobie lepiej w praktyce. Świetna wydajność jest niestety okupiona większą głośnością. Na 2000 RPM jest naprawdę źle, na 1200 RPM już znacznie lepiej, ale konkurencja potarfi być cichsza. Na 800 RPM jest już jednak blisko idealnej ciszy.

Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken X73 RGB White

Podsumowanie testu NZXT Kraken Z53

NZXT Kraken Z53 kosztuje ok. 990 zł. Oczywiście wpływ na to ma zastosowanie wyświetlacz ana blokopompce. Wygląda on świetnie i znakomicie sprawdza się w praktyce, więc jeśli chcecie mieć taki „bajer” w komputerze to zdecydowanie warto do niego dopłacić. Pamiętajcie jednak, że w tej cenie kupicie znacznie wydajniejsze AiO 360 jednakże bez wyświetlacza.

Testowana konstrukcja jest też dobrze wykonana, choć sama pasta termoprzewodząca powinna być w osobnej tubce. Całością można sterować poprzez oprogramowanie NZXT CAM, któe jest naprawdę proste w obsłudze. Sama wydajność jest najlepsza spośród testowanych AiO 240, choć jest to okupione wyższą głośnością. W szczególności na maksymalnych obrotach chłodzenie będzie przeszkadzało. Natomiast w ogólnym rozrachunku jest to znakomita propozycja jeśli szukacie AiO z wyświetlaczem.