Reklama
aplikuj.pl

Polska firma SatRevolution pomoże w wykrywaniu pożarów z kosmosu

Polska firma SatRevolution, SatRevolution

Wrocławska firma SatRevolution, która działa aktywnie w branży kosmicznej od 2016 roku, zaangażowała się w inicjatywę The Australian Space Manufacturing Network (ASMN). Ta ma na celu walczyć z pożarami buszów w Australii, wykrywając je wcześniej i zapewniając tym samym szybszą reakcję odpowiednich służb.

Wielki kosmiczny projekt australijski skorzysta z pomocy polskiej firmy SatRevolution

Już w 2022 roku Australia chce wyprodukować i umieścić na orbicie własne satelity obserwacyjne w tym celu, ale nie tylko w tym. Obok obserwowania potencjalnych pożarów, te satelity będą dostarczać dane o uprawach w czasie rzeczywistym, połączą odległe australijskie społeczności oraz umożliwią dostęp do przestrzeni kosmicznej z Australii. Innymi słowy, będzie to wręcz krok w stronę kosmosu w wykonaniu Australii.

Czytaj też: Zmodernizowane pociski BAE Systems wykazały antydronową skuteczność

Wszystko dzięki firmie Gilmour Space Technologies, która była inicjatorem powstania ASMV. Ta przy wsparciu funduszy VC, australijskiego rządu oraz pozostałych członków założycieli, ma zamiar zrealizować ten projekt o wartości 150 mln dolarów w ramach programu rządu federalnego – Modern Manufacturing Initiative – Collaboration (MMIC).

Finalnie cele zostały podzielone na trzy dokładne zadania:

  • Budowa wspólnego kompleksu testowego i produkcyjnego, który umożliwi wszystkim członkom postęp w badaniach kosmicznych i rozwój technologii po niższych kosztach
  • Stworzenie zaawansowanego zakładu produkcyjnego do budowy komercyjnych rakiet i satelitów
  • Budowa orbitalnego portu kosmicznego w Abbot Point koło Bowen w North Queensland, który pomoże wynieść stworzone urządzenia w przestrzeń kosmiczną.

Czytaj też: Nowy Batmobil w wersji LEGO. Spójrzcie na 1360-elementowy zestaw

Ważną rolę odegra w tych wysiłkach polski SatRevolution, który ma już w planach wzniesienie na orbitę wielkiej konstelacji satelitów REC w 2026 roku.