Reklama
aplikuj.pl

Pamięci TLC o wytrzymałości MLC, czyli najnowsze dzieło ATP Electronics

Pamięci TLC o wytrzymałości MLC, najnowsze dzieło ATP Electronics

Firma ATP Electronics ujawniła swoje nowe kości pamięci NAND, które mogą wreszcie sprawić, że przestaniemy narzekać na przejście z MLC na TLC i patrzeć tylko ze zgrozą na przejście z TLC na QLC. Zadebiutowały właśnie dyski SSD A750Pi i A650Si/Sc, które odznaczają się układami NAND TLC o wytrzymałości MLC.

Pamięci TLC o wytrzymałości MLC

Dla przypomnienia, TLC i MLC, to skrót od kolejno Triple Level Cell oraz Multi Level Cell, co oznacza sposób działania układów pamięci. Tak jak SLC (Single Level Cell) zapisuje 1 bit danych na komórkę, tak MLC zapisują już dwie, a TLC aż trzy. Im wyżej, tym pojemności wzrastają, ale wiąże się to z niższą wytrzymałością. Dlatego tak kręcimy nosem na powolne przechodzenie na QLC, które będą pod tym kątem jeszcze gorsze.

Czytaj też: Ekrany w Apple M1X MacBook Pro. Firma postawi na mini-LED?

Jednak ATP Electronics udowodniło, że można poprawić wytrzymałość SSD, a jej dyski zapewniają o 66% wyższą wytrzymałość w natywnym trybie TLC i o 50% wyższą w trybie pseudo-SLC (pSLC). To z kolei sprawia, że modele A750Pi i A650Si/Sc dorównują SSD z kolejno kośćmi MLC i SLC, a same w sobie są dostępne w formatach 2280 i 2242 M.2, a także 2,5″ i mSATA.

Czytaj też: Zestaw AR od Magic Leap nowej generacji. Znamy plany firmy z 500 milionami w tle

Największy problem? Te dyski są przeznaczone na rynek profesjonalny, więc przez długi czas (jak bardzo? tego nie wiemy) będziemy mogli tylko patrzeć i czytać o tym, jak to TLC dorównały wytrzymałości MLC i SLC w specjalnym trybie działania.