Reklama
aplikuj.pl

Volvo pokazało pierwszy na świecie pojazd z ekologicznej stali

Volvo, pojazd z ekologicznej stali

 Volvo dumnie ogłosiło i zaprezentowało pierwszy na świecie pojazd z ekologicznej stali, którą dostarczyła firma SSAB. Nie jest to jedna pasażerski samochód, czy tir, a znacznie bardziej utylitarna ciężarówka do zastosowania w pracach wydobywczych oraz transporcie kruszyw.

Pierwszy na świecie pojazd z ekologicznej stali

Dla firmy SSAB miano ekologicznej stali oznacza, że ta jest produkowana bez wykorzystania paliw i surowców kopalnych, a samo proces jej wytwarzania również nie generuje emisji CO2. Firmie udało się to osiągnąć dzięki nowemu procesowi HYBRIT. Ten wykorzystuje wodór jako środek redukujący, który służy do połączenia rudy żelaza i wapnia w stal. Tradycyjny piec opalany węglem został również zastąpiony elektrycznym piecem łukowym.

Czytaj też: Przyszłość miejskiego transportu zaklęta w transformującym się BEV

Posiadanie pierwszego na świecie rzeczywistego pojazdu wykonanego ze stali nierdzewnej SSAB to prawdziwy kamień milowy. Nasza współpraca z Volvo Group pokazuje, że zielona transformacja jest możliwa i przynosi rezultaty. Wspólnie będziemy nadal zmniejszać wpływ na klimat aż do klienta końcowego, zapewniając naszym klientom stal wysokiej jakości. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z Volvo Group w zakresie badań i rozwoju, aby produkować więcej produktów ze stali wolnej od paliw kopalnych

– powiedział Martin Lindqvist, prezes i dyrektor generalny SSAB.

Czytaj też: Oto najszybsze Audi z napędem na wszystkie koła. Rekord zdobyło Audi S2

Ta stal posłużyła Volvo do wyprodukowania wspomnianej ciężarówki, której produkcja na małą skalę ruszy w przyszłym roku. Nie liczcie jednak na całą masę pojazdów tego typu, bo SSAB planuje rozpocząć produkcję stali wolnej od paliw kopalnych na dużą skalę dopiero w 2026 roku nic dziwnego. W obecnej sytuacji produkcja stali odpowiada za bowiem za 7-8% globalnej antropogenicznej emisji dwutlenku węgla.