Reklama
aplikuj.pl

Przed tysiącami lat produkowano tu wino. Niezwykłe odkrycie na terenie Izraela

Na terenie miasta Jawne, które jest położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu, archeolodzy znaleźli liczący około 1500 lat zakład służący do produkcji wina. Jego organizacja wygląda imponująco.

Na miejscu znajdowało się bowiem pięć pras do wina – każda z nich miała powierzchnię wynoszącą około 225 metrów kwadratowych. Poza tym, naukowcy odkryli tam cztery sporych rozmiarów magazyny, w których przechowywano i sprzedawano wino oraz piece wykorzystywane do wypalania glinianych amfor.

Czytaj też: 9000 lat temu nasi przodkowie pili piwo. Cel nie był jednak taki, jak obecnie

Jak przyznają autorzy odkrycia, znalezienie tak zaawansowanej fabryki wina było dla nich zaskoczenie, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę jej lokalizację. Było to tym bardziej imponujące, iż na miejscu produkowane ogromne ilości tego trunku – nawet 2 miliony litrów rocznie. Właściciele tego zakładu musieli być naprawdę zamożni, o czym świadczą bogate zdobienia na prasach do wina. Archeolodzy odkryli również nienaruszone amfory oraz tysiące ich fragmentów.

Wino z Gazy i Aszkelonu cieszyło się ogromnym uznaniem

Wino pochodzące z Gazy i Aszkelonu cieszyło się ogromny uznaniem, dlatego transportowano je na ogromne odległości. Na przykład trunki produkowane w obrębie miasta Jawne trafiały do portów, skąd rozwożono je następnie po całym basenie Morza Śródziemnego. Dokładnymi ustaleniami w tej sprawie zajął się zespół archeologów z Israel Antiquities Authority, który natrafił między innymi na starsze przyrządy do produkcji wina, liczące około 2300 lat.

Czytaj też: Izraelscy archeolodzy odkryli starożytne miasto

Byliśmy zaskoczeni znalezieniem w tym miejscu zaawansowanej fabryki, która była używana do produkcji wina w komercyjnych ilościach. Co więcej, dekoracyjne nisze w kształcie konchy, które zdobiły prasy do wina, świadczą o ogromnym bogactwie właścicieli zakładu. Oszacowanie zdolności produkcyjnej tych pras winiarskich sugeruje, że na rynek trafiało około dwóch milionów litrów wina rocznie, przy czym należy pamiętać, że cały proces był przeprowadzany ręcznie.

stwierdzili archeolodzy prowadzący wykopaliska