Izraelscy archeolodzy odkryli starożytne miasto

Izraelski Urząd Antyków ogłosił, że badacze odkryli pozostałości dużego, 5-tysięcznego miasta. Znalezisko rzuca nowe światło na zrozumienie tego okresu przez ekspertów. 

Nazywając je “kosmopolitycznym i planowanym miastem”, izraelskie władze przyznały, że osada pochodząca z okresu wczesnego brązu obejmowała powierzchnię 65 hektarów i była domem dla około 6000 ludzi. Miasto zostało odkryte podczas przygotowań do projektu budowy węzła autostradowego w pobliżu Harish, miasta położonego około 50 kilometrów na północ od Tel Awiwu.

Czytaj też: Polsko-słowacka grupa archeologiczna prowadzi przełomowe badania w Tatrach Bielskich

Badacze powiedzieli, że odkrycie znacząco zmienia ich rozumienie tego okresu. Był to czas, w którym społeczeństwo wiejskie zaczęło zakładać obiekty miejskie. Naukowcy przyznali, że mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa i handlu z innymi regionami oraz królestwami. Wśród odkrytych obiektów znajdowała się niezwykła rytualna świątynia, spalone kości zwierząt oraz figurka ludzkiej głowy. Były też dziesiątki fragmentów ceramiki, narzędzi krzemieniowych oraz kamiennych naczyń. Pozostałości budynków mieszkalnych, zróżnicowanych obiektów i budynków użyteczności publicznej wskazują na istnienie zorganizowanego społeczeństwa i hierarchii społecznej, która istniała w tamtym czasie

Urzędnicy dodali, że podczas wykopalisk archeolodzy znaleźli również dowody na występowanie wcześniejszego osadnictwa sprzed 7000 lat. Owe ślady znajdowały się pod znalezionymi niedawno domostwami.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Archeologowie znaleźli dowody na podbój Jerozolimy przez Babilończyków