Reklama
aplikuj.pl

Ktoś chętny na lot dronem? Jetson One to wyjątkowy konsumencki eVTOL

Jetson One, wyjątkowy konsumencki eVTOL

Szwedzka firma Jetson Aero wyprzedała już całą serię produkcyjną eVTOL Jetson One, którą planowała na 2022 rok. To nic innego, jak jednoosobowy dron, którym można zwiedzać okolicę poza miejscami publicznymi i czerpać radość z wiatru we włosach… pod kaskiem. Niespecjalnie w błogiej ciszy, ale przynajmniej z wysoką prędkością rzędu 102 km/h.

Zabawa z Jetson One jest przeznaczona dla nielicznych

Jetson One jest daleki od dumnie i hucznie zapowiadanych eVTOL, które mają pełnić w przyszłości rolę transportu osobistego w miastach, jako „latające taksówki”. Jednak nie ma w tym nic złego, bo to dzieło przeznaczone wyłącznie do zabawy. Składa się na nie pojedyncze siedzenie w ramie z aluminium i włókna węglowego, które otaczają cztery pary śmigieł zamontowanych współosiowo na wysięgnikach. W ruch wprowadzają je silniki elektryczne o łącznej mocy szczytowej 118 koni mechanicznych (88 kW), z czego awaria jednego pozwala na dalszy lot.

Czytaj też: eVTOL Transwing sięgnął po nowy projekt i od razu zaczął zachwycać

Całość waży stosunkowo niewiele, bo 90 kilogramów, jak na wymiary rzędu 2845 x 2400 x 1030 mm, czyli przypominające większy motocykl. Na tę bryłę składają się aż trzy nadmiarowe komputery pokładowe, systemy wykrywające i stosownie reagujące na otoczenie, a nawet rozkładany spadochron balistyczny w razie awarii. Nie zabrakło też oczywiście akumulatorów, które niestety zapewniają niewiele czasu zabawy na jednym ładowaniu, bo 15 minut przy 85-kilogramowym pilocie.

Czytaj też: Padł nowy rekord lotu eVTOL na jednym ładowaniu

Niestety cena Jetson One jest ogromna i wynosi 92000$, z czego 12 planowanych na 2022 rok egzemplarzy i tak zostało już sprzedane, a na 2023 rok sprzedaż, wymagającą 22000-dolarowego depozytu, prawie już zakończono.