Reklama
aplikuj.pl

Wnętrze Ziemi zawiera ukryty „świat”. Geolodzy są zadziwieni jego strukturą

Jak wynika z artykułu opublikowanego na łamach Physics of the Earth, geolodzy zajmujący się wnętrzem Ziemi natrafili na zaskakujące informacje o jego zmieniającej się twardości. Okazało się, że różnice w tej kwestii są większe niż oczekiwano.

Przez długi czas zakładano, iż wewnętrzne jądro naszej planety jest litą kulą składającą się z żelaza, otoczoną przez płynne jądro zewnętrzne. Rzeczywistość okazała się jednak zgoła odmienna. Jessica Irving z Uniwersytetu w Bristolu, która nie brała udziału w nowych badaniach, przyznaje, że im więcej analiz jest prowadzonych, tym bardziej jasne staje się, iż wnętrze Ziemi nie jest jedynie zwykłą bryłą żelaza.

Czytaj też: Ziemia ma cykl magnetyczny, który trwa około 200 milionów lat

Chcąc lepiej poznać warunki panujące głęboko pod powierzchnią naszej planety, naukowcy korzystają z fal sejsmicznych powstających w czasie trzęsień ziemi. Biorąc pod uwagę tego typu wibracje, mogą odtworzyć obraz wnętrza Ziemi niczym tomograf komputerowy, który zapewnia wgląd w organizm człowieka. Kluczowy w tym przypadku jest fakt, że każda fala może przyspieszać, zwalniać lub odbijać się od różnych struktur napotkanych podczas podróży przez kolejne warstwy naszej planety.

Wnętrze Ziemi okazuje się znacznie bardziej zróżnicowane niż sądzono

Rhett Butler i jego współpracownicy skupili się na falach sejsmicznych, zwracając uwagę na to, jak przemieszczają się przez jądro Ziemi. Wzięli pod lupę pięć takich ścieżek i zauważyli, że część fal, które w teorii powinny przechodzić centralnie przez jądro naszej planety, w niektórych miejscach „skręcały”. Błąd musiał leżeć albo w wykonanych obliczeniach albo w założeniach dotyczących budowy wnętrza naszej planety.

Czytaj też: Ziemia staje się coraz ciemniejsza. Naukowcy wskazują winowajcę

Kiedy wprowadzili do modeli zmienne obejmujące inną strukturę rdzenia, który miałby być znacznie bardziej zróżnicowany, dane zaczęły się zgadzać. Wiedząc, że wnętrze Ziemi w niektórych miejscach jest płynne, a w innych niemal całkowicie stałe, badacze mogliby lepiej zrozumieć zasady rządzące polem magnetycznym naszej planety. Na przykład Mars posiada płynne wnętrze, ale brakuje mu wewnętrznego rdzenia i pola magnetycznego.