Reklama
aplikuj.pl

YouTuber wynajął helikopter, aby odpowiedzieć na pytanie z egzaminu

YouTuber wynajął helikopter, odpowiedzieć na pytanie z egzaminu,

W 2014 roku na egzaminie kwalifikacyjnym związanym z U.S. Physics Team w Stanach Zjednoczonych pojawiło się pytanie, które stało się wręcz viralem przez swoją trudność i znaczącą różnorodność odpowiedzi. Ta poprawna jest oczywiście tylko jedna i znana od dłuższego czasu, ale aby udowodnić to w praktyce, YouTuber wynajął helikopter, a nagrania oraz wnioski z testów opublikował na swoim kanale Veritasium.

Jak zachowa się lina przyczepiona do helikoptera w locie? YouTuber wynajął helikopter, aby to sprawdzić

Zamieszanie sprowadza się do następującego pytania. Śmigłowiec leci poziomo ze stałą prędkością. Idealny elastyczny przewód jest zawieszony pod helikopterem. Tarcie powietrza na kablu nie jest bez znaczenia. Który z poniższych schematów najlepiej pokazuje kształt przewodu, gdy helikopter leci w powietrzu w prawo? Te schematy prezentują się następująco i zanim przejedziecie dalej, spróbujcie odpowiedzieć na postawione pytanie.

Czytaj też: Automatyczne Roboat III już w amsterdamskich kanałach

Wedle ankiety przeprowadzonej na kanale przed właściwym testem, większość wskazała odpowiedź C. Nikt nie uznał E za tę poprawną, ale wiedza z fizyki albo zwyczajna intuicja sprawiła, że druga najliczniejsza grupa ankietowanych wybrała słusznie odpowiedź B. Lina bowiem w tego typu scenariuszu zachowuje idealną prostą, bo działa na nią opór powietrza i siła grawitacji, które muszą się równoważyć przy tak idealnym napięciu liny.

Czytaj też: Volvo przerobiło zestaw Lego Technic na rzeczywistą maszynę LX03

Inne sytuacje można zaobserwować zarówno po przyczepieniu do końca liny spadochronu lub 9-kilogramowego obciążenia. Więcej na ten temat dowiecie się z powyższego materiału.