Reklama
aplikuj.pl

Najstarszy obrazek ukazujący ducha jest naprawdę wiekowy

Wiara w duchy nie jest domeną zarezerwowaną wyłącznie dla współcześnie żyjących ludzi. Gliniana tabliczka sprzed 3500 lat, na której wyryto wizerunek jednej z nadprzyrodzonych istot jest najlepszym tego dowodem.

Irving Finkel to specjalista od pisma klinowego, który jest związany z archiwami wchodzącymi w skład British Museum. W ramach niedawnych badań naukowiec zajął się analizami pozostałości po przedstawicielach babilońskiej cywilizacji. Na glinianej tabliczce sprzed 3500 lat badacz odnalazł i przetłumaczył opis rytuału, którego treść była owiana tajemnicą od momentu znalezienia tabliczki w 1800 roku.

Czytaj też: Miasto Majów posiada nieznane struktury. Ukrywały się przed wzrokiem archeologów przez dziesiątki lat

W przetłumaczonym tekście pojawił się między innymi fragment sugerujący, że wspomniany duch opanowuje człowieka, ściga go, a opętany nie może się od niego uwolnić. Opis towarzyszy wyrytemu wizerunkowi kobiety w długiej sukni, która prowadzi związanego ducha w zaświaty. Tekst rytuału znajdujący się po drugiej stronie najprawdopodobniej miał na celu wypędzenie ducha – kluczem miało być rozwiązanie problemu jego samotności, która trzymała go w świecie żywych.

Poza wizerunkiem ducha na tabliczce umieszczono też tekst rytuału

Finkel, jako zasłużony badacz cywilizacji sprzed tysięcy lat, chciałby w przyszłości zaprezentować opisywaną tabliczkę szerszemu gronu. Jego zdaniem fakt, iż znalazł się na niej taki a nie inny rysunek oraz fragment rytuału mającego na celu wypędzenie ducha, pokazuje, w jak niewielkim stopniu zmieniła się ludzka natura pomimo upływu ponad trzech tysięcy lat. Poza tym, Finkel ma nadzieję, że tego typu odkrycia zwiększą popularność babilońskiej cywilizacji, która obecnie przegrywa pod tym względem np. z egipską.