Reklama
aplikuj.pl

Co czeka rozpoznawanie twarzy Facebooka? Znamy przyszłość kontrowersyjnej funkcji

Następny Internet, plan Facebooka na stworzenie metaverse

Hej, wiedziałeś może, że znalazłeś się na fotce znajomego, który udostępnił ją na Facebooku? Nie? Serwis jednak doskonale o tym wie, jeśli udzieliłeś zgodę na takie swobodne operowanie Twoim wizerunkiem. Spokojnie jednak – rozpoznawanie twarzy Facebooka jest już skończone.

Meta poinformowała jasno – rozpoznawanie twarzy Facebooka czeka koniec

Meta, czyli przemianowana firma, znana do tej pory pod nazwą Facebook, zrezygnuje w „nadchodzących tygodniach” z systemu rozpoznawania twarzy na platformie Facebook. Mowa o kompletnym usunięciu funkcji z tego medium społecznościowego, która jest w stanie automatycznie rozpoznać Was na umieszczanych przez innych zdjęciach.

Czytaj też: Polityka prywatności Apple uderzyła w media społecznościowe. Straty idą w miliardy

Przez to zresztą Facebook dodatkowo usunie ponad miliard szablonów rozpoznawania twarzy, a nawet automatyczne wskazywanie imion i nazwisk ludzi na zdjęciach z myślą o osobach niedowidzących. Jest to kolejnym ciosem wymierzonym w systemy rozpoznawania twarzy konsumenckich firm i następuje rok po tym, jak Meta (dawniej Facebook) doczekała się pozwu co do niego.

Czytaj też: Project Cambria, czyli zestaw MR nowej generacji od Facebooka

Teraz Meta poinformowała, że rozpoznawanie twarzy Facebooka zostanie całkowicie usunięte. Taka decyzja padła „w następstwie rosnących obaw dotyczących szerszego wykorzystania rozpoznawania twarzy, a w tym niepewności co do regulacji technologii”, jak informuje Engadget. Mowa przynajmniej o rozpoznawaniu twarzy z udziałem zewnętrznych serwerów, bo firma niekoniecznie zrezygnuje całkowicie z rozpoznawania twarzy i najpewniej postawi na wykorzystywanie go w celach bezpieczeństwa realizowanych na poziomie smartfonu.