Reklama
aplikuj.pl

Pająk-robot zbada australijskie jaskinie chronione prawem UNESCO

Pająk-robot zbada australijskie, CaveX

Dzięki grupie studentów z University of Adelaide wyjątkowy pająk-robot zbada australijskie jaskinie. Jest finalną wersją łącznie aż 15 iteracji robota o nazwie CaveX, który powstał specjalnie po to, aby w bezpieczny i skuteczny sposób wykonać skany 3D rozległego i trudnego terenu.

Robot zbada australijskie jaskinie. To CaveX inspirowany pająkami

Są na świecie takie stalaktyty, stalagmity i prehistoryczne skamieniałości, które należy traktować z szacunkiem przez tajemnice, które skrywają oraz odpowiedzi, które nam zapewniają. Znajdują się one w południowo-wschodniej Australii, a dokładniej mówiąc w jaskiniach Naracoorte w parku narodowym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj też: Pies-robot wykrywa radioaktywne promieniowanie. Elektrownia w Czarnobylu ma nowego pracownika

Patrzymy na powierzchnię jaskini, aby znaleźć nowe wejścia do jaskiń, które, miejmy nadzieję, doprowadzą do nowych złóż skamielin. To pomoże nam poszerzyć zakres wiedzy na temat skamielin, które są tutaj [w tej jaskini – dop. red.]

– powiedział Craig Williams, jeden z doktorantów, którzy pracowali nad projektem, w rozmowie z ABC Australia.

Czytaj też: Boicie się szpiegowania w domach? Na robota Astro od Amazona nawet nie patrzcie

Skrywane przez te jaskinie tajemnice są obecnie na celowniku tamtejszych naukowców, którzy mają nadzieje, że wykonane skany 3D doprowadzą do nowych odkryć. Jednak w obawie przed naruszeniem tamtejszego środowiska naturalnego, badacze postanowili stworzyć robota, który zagłębi się w te jaskinie, chodząc niczym pająk na swoich sześciu nogach.