Reklama
aplikuj.pl

Komputer i projektowanie leków? Alphabet powołał do życia nową firmę

Isomorphic Labs to nowa firma, która ma zamiar wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia nowych leków. Kluczem w tych działaniach ma być DeepMind oraz model AlphaFold2, który umożliwia przewidywanie kształtu białek z wysoką dokładnością.

Isomorphic Labs i DeepMind, pomimo wykorzystywania podobnych technik i narzędzi, mają pozostać oddzielnymi firmami. Poza tym, istnieje możliwość, że powołana niedawno do życia Isomorphic Labs nie będzie tworzyć własnych leków, lecz zajmie się sprzedażą swoich modeli na rzecz firm farmaceutycznych.

Czytaj też: Ukryte dzieło Picassa odnalezione. Pomogła sztuczna inteligencja

Demis Hassabis, założyciel i dyrektor generalny Isomorphic Labs, nie ukrywał ekscytacji z tytułu powstania nowej firmy. Dodał, że od ponad dekady DeepMind znajduje się w czołówce firm zajmujących się sztuczną inteligencję. Jego zdaniem obecnie stosowane techniki i metody stały się na tyle zaawansowane, że można je wykorzystać do rozwiązywania rzeczywistych problemów, wliczając w to odkrycia naukowe. W przyszłości mogłoby to doprowadzić do rozpoczęcia nowej ery w zakresie projektowania leków.

Projektowanie leków z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ma kilkuletnią historię

Co ciekawe, Isomorphic Labs nie jest pierwszą firmą planującą wykorzystanie sztucznej inteligencji do dokonywania odkryć medycznych. Wcześniej między innymi Nvidia współpracowała z firmami AstraZeneca oraz Schrödinger i naukowcami z Uniwersytetu Florydy. Celem tej kooperacji było właśnie projektowanie leków z wykorzystaniem komputerów. Z kolei Pfizer we współpracy z IBM pracowały nad lekami immuno-onkologicznymi, podczas gdy duet UBC-Microsoft próbował zaprząc chmurę obliczeniową do opracowywania innych środków farmaceutycznych.