Reklama
aplikuj.pl

Ogromne spadki ceny Ryzenów 5000 przez Intela. W Europie nadal czekamy

Procesory AMD, więźniem magistrali pierścieniowej, Ryzen, AMD Ryzen, magistrala pierścieniowa

Jak to na wolnym rynku bywa, firmy w jakiś sposób musza utrzymywać konkurencję, a ta sprawia, że my, konsumenci, mamy (zwykle) lepiej. Świetnie pokazują to skutki premiery Intel Core 12. generacji, które sprawiły, że AMD, nie mając nic ciekawego na ten moment do pokazania, musiało uciec się do naszych portfeli. Z tego też powodu właśnie odnotowano ogromne spadki ceny Ryzenów 5000.

Na ruch ze strony AMD czekamy, ale jeden z gigantów już obniżył cenę dwóch ważnych CPU Ryzen 5000

Czytaj też: Wyjątkowy monitor od MSI. Mini LED, Quantum Dots i DisplayHDR 1000 na pokładzie

Wprawdzie AMD nie dokonało obniżek odgórnie, ale w USA jeden z największych sklepów (MicroCenter) wziął sprawy sprzedaży Ryzenów w swoje ręce i obniżył znacząco ceny serii Ryzen 5000, aby ta byłą znacznie bardziej konkurencyjna względem oferty Intela. Wchodząc w szczegóły, MicroCenter tak potraktowało poszczególne modele:

  • Ryzen 5 5600X – 280$ (spadek o 20$)
  • Ryzen 7 5800X – 300$ (spadek o 150$)
  • Ryzen 9 5900X – 499$ (spadek o 50$)

Czytaj też: Test NOVOO 6 in 1, czyli adaptera z funkcją ładowania

Niestety w momencie pisania tego tekstu inne sklepy i firmy nie zareagowały w podobny sposób. Tyczy się to zarówno Europy, jak i pozostałej części świata, ale w dalszym ciągu oferta AMD powinna przemawiać bardziej do tych, którzy nie mają portfela bez dna.

Czytaj też: Najtańsze Alder Lake-S już za 119$? AMD będzie zmuszone obniżyć ceny Ryzenów 5000

Ciągle wielką zaletą wyboru sprzętu AMD są stosunkowo tanie płyty główne AM4, podczas gdy w przypadku Intela do stycznia 2022 roku będziemy mogli sięgać tylko po najbardziej zaawansowane i tym samym najdroższe płyty z chipsetem Z690. AMD ma zresztą ciągle znacznie bardziej interesującą ofertę w segmencie średniej klasy, co jednak zmieni się właśnie w styczniu.