Reklama
aplikuj.pl

Egzoszkielet Sportsmate 5 wspomoże Was w ćwiczeniach… ale też je utrudni

Egzoszkielet Sportsmate 5, Sportsmate 5

Firma Enhanced Robotics z Hongkongu rozpoczęła na Kickstarterze kampanie, mającą sfinansować egzoszkielet Sportsmate 5, czyli kawał nowoczesnej dosyć technologii, który może trafić w ręce każdego z Was. Jego cena wynosi 899$, ale tylko dlatego, że jest obecnie na Kickstarterze, bo planowana cena detaliczna wynosi 1517$.

Na Kickstarterze pojawił się ciekawy egzoszkielet Sportsmate 5

Jak wskazuje sama nazwa Sportsmate 5 został stworzony z myślą o aktywnych użytkownikach. Jako egzoszkielet przeznaczony dla mas, sprowadza się do dolnej części ciała i przyjmuje postać obszernego pasa do zaciśnięcia na talii, który łączy się z opaskami na udach (tuż nad kolanami). Całość wykonano głównie z plastiku wzmocnionego włóknem węglowym i stopu aluminium lotniczego.

Czytaj też: Jak egzoszkielety mogą pomóc sparaliżowanym osobom?

https://www.kickstarter.com/projects/1485648715/worlds-first-exoskeleton-for-consumers-sportsmate5

Za wygodę odpowiada nadmuchiwany elektronicznie powietrzny pęcherz po wewnętrznej stronie talii i choć zapowiada to katorgę w zakładaniu Sportsmate 5 na siebie, to ponoć cały proces zajmuje tylko minutę. Całość waży 2,5 kilogramów, a czas pracy wynosi około trzech godzin na jednym ładowaniu 3000 mAh baterii w trybie Assistance, z pomocą systemu odzyskiwania energii.

Czytaj też: Nowy egzoszkielet Ekso Bionics zyskał na wygodzie

Sportsmate 5 jest o tyle ciekawy, że można go wykorzystywać na dwa sposoby. W jednym trybie wspomaga użytkownika, co przejawia się tym, że czujniki w egzoszkielecie wykrywają następnie kroki i natychmiast reagują, uruchamiając jeden z dwóch silników urządzenia (do 18 Nm momentu obrotowego), aby podnieść odpowiednią nogę i popchnąć ją do przodu. Im dłużej korzystacie ze Sportsmate 5, tym lepiej będzie sobie radził ze wspomaganiem, dzięki algorytmowi opartemu na sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Ten egzoszkielet pomoże w rehabilitacji osób w różnym wieku

W drugim trybie Sportsmate 5 nie wspomagają, a dodatkowo obciążają, choć również w aktywny sposób. Te same silniki generują w nim do 10 Nm momentu obrotowego oporu zorientowanego na wyprost lub zgięcie.