Reklama
aplikuj.pl

Niemal wszystkie chińskie dynastie upadły przez wulkany. Co działo się na przestrzeni tysięcy lat?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Zhejiang University oraz Trinity College Dublin, 62 chińskie dynastie upadły między innymi w następstwie erupcji wulkanicznych.

Duże erupcje wulkanów na terenie Azji prowadzą do ograniczenia dopływu światło słonecznego do powierzchni ziemi, co zazwyczaj trwa 1-2 lata. To z kolei przekłada się na spadek temperatur, osłabienie monsunu i obniżenie ilości opadów. W efekcie plony są niższe niż w normalnych okolicznościach. Obecne technologie sprawiają, że tego typu problemy nie są może tak poważne, jak w przeszłości. Dawniej problemy klimatyczne przekładały się jednak na liczne trudności – wliczając w to odsuwanie rządzących od władzy.

Czytaj też: Nawet „uśpione” superwulkany stanowią zagrożenie. Niepokojące ustalenia naukowców

Biorąc pod uwagę 156 erupcji wulkanicznych, do których doszło od 1 do 1915 roku, naukowcy postanowili znaleźć powiązania pomiędzy nimi, a sytuacją 68 chińskich dynastii. W ten sposób badacze doszli do wniosku, że upadki tych dynastii były szczególnie prawdopodobne w latach następujących po dużych erupcjach wulkanicznych. Zjawiska te potęgowały napiętą już sytuację wywołaną czynnikami politycznymi i socjoekonomicznymi. Zdaniem naukowców upadki nawet 62 z 68 dynastii objętych badaniem były ewidentnie powiązane z erupcjami wulkanów.

62 z 68 chińskich dynastii upadło między innymi w następstwie erupcji wulkanów

Mając tak wiele precyzyjnie datowanych upadków, możemy przyjrzeć się nie tylko pojedynczym przypadkom, które mogły nastąpić lub niekoniecznie nastąpiły po zmianach klimatu, ale również spojrzeć na wiele upadków jednocześnie, aby przekonać się, czy istnieje powtarzający się wzór, w którym po zmianie klimatu następował upadek. Może to wyjaśnić, czy zmiany klimatu odegrały niewielką rolę w upadaniu dynastii, czy też stanowiły systematyczne zagrożenie dla tych potężnych i zaawansowanych społeczności. […] Odkryliśmy, że nawet niewielka erupcja wulkanu może doprowadzić do zapaści, jeśli wcześniej występowały poważne niestabilności.

Francis Ludlow, Trinity College Dublin