Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Fractal Design Aspect 12 RGB

test Fractal Design Aspect 12 RGB, opinia Fractal Design Aspect 12 RGB, recenzja Fractal Design Aspect 12 RGB

Fractal Design Aspect 12 RGB to jedna z nowszych serii wentylatorów, które możecie kupić w sklepach. Są one dostępne w różnych konfiguracjach, a trzy z nich udało mi się otrzymać do testów.

Wygląd i specyfikacja Fractal Design Aspect 12 RGB PWM czarny

Pierwszy z wentylatorów otrzymałem wraz z czterema śrubkami. Jest to dobrze wyglądająca konstrukcja, w której w szczegolności może się spodobać podświetlenie ARGB. W obudowie z oknem, lub na jej przodzie śmigło będzie naprawdę fajnie się prezentowało.

Testowana konstrukcja pracuje z maksymalną prędkością równą 2000 RPM. Przepływu powietrza wynosi wtedy 56 CFM, ciśnienie 2,34 mmH2O, a głośność 33,2 dBA. Producent ocenia MTTF na 90 tysięcy godzin. Wentylator jest dobrze wykonany, choć brakuje mi gumowych nakładek w miejscach montażowych. Ze śmigła wychodzą też dwa przewody – 4-pin PWM oraz 3-pin ARGB. Każde z nich ma złącze męskie oraz żeńskie, więc większą ilość wentylatorów łatwo zsynchronizujecie.

Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240 RGB

Wygląd i specyfikacja Fractal Design Aspect 12 RGB czarny 3-pack

Kolejne śmigła to tym razem zestaw trzech wentylatorów. Nie mają one PWM, więc mamy tutaj do czynienia z wtyczkami 3-pin. Także sama specyfikacja jest już inna – maksymalna prędkość wynosi 1200 RPM, przepływ powietrza 32 CFM, ciśnienie 1,20 mmH2O, a głośność 18,3 dBA. Poza tym są to wentylatory takie same jak poprzedni.

Wygląd i specyfikacja Fractal Design Aspect 12 RGB biały

Ostatni z modeli to biała wersja modeli bez PWM. Specyfikacja jest identyczna, różnice dotyczą tylko koloru oraz jednego modelu w zestawie. Biała wersja świetnie sprawdzi się przy dopasowanych kolorystycznie obudowach i podzespołach więc dobrze, że producent wypuścił także taki model.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy Fractal Design Aspect 12 RGB

Wyniki testów są bardzo dobre. Na wszystkich obrotach możemy liczyć na dobrą wydajność, które plasuje wentylatorów w czołówce 120 mm konstrukcji. Pod względem głośności również jest dobrze. Na 2000 RPM wentylatory będą głośne, ale konkurencja potrafi tutaj gorzej wypadać. Natomiast na 1200 RPM jest bardzo dobrze, a na 800 RPM nie usłyszycie śmigieł podczas działania.

Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken Z53

Podsumowanie testu Fractal Design Aspect 12 RGB

Fractal Design Aspect 12 RGB PWM czarny kosztuje ok. 75 zł, Fractal Design Aspect 12 RGB czarny 3-pack ok. 170 zł, a Fractal Design Aspect 12 RGB biały ok. 84 zł. Są to kwoty w pełni adekwatne w stosunku do tego, co otrzymujemy w zamian. Wentylatory na każdych obrotach prezentują dobrą wydajność, a na dodatek są stosunkowo ciche. Pami etajcie tylko, że modele PWM mają maksymalną prędkość 2000 RPM, a bez PWM 1200 RPM. Na 800 RPM nawet ich nie usłyszycie, co jest z pewnością sporym plusem. Podświetlenie ARGB wygląda też naprawdę dobrze, a biała wersja świetnie sprawdzi się w dopasowanym kolorystycznie zestawie komputerowym. Nie pozostaje mi więc nic innego niż rekomendować zakup testowanych śmigieł.