Reklama
aplikuj.pl

Nowe APU Ryzen 5000 Barcelo ujawnione. HP dało ciała z laptopami

Nowe APU Ryzen 5000 Barcelo

Firma HP dała ciała, a niejaki momomo_us z Twittera to uwiecznił. Dzięki temu możemy rzucić okiem na to, jakie nowe APU Ryzen 5000 Barcelo szykuje dla nas AMD, choć nastawcie się bardziej na nazwy, niż dokładną specyfikację. Podobno te produkowane z wykorzystaniem 7 nm procesu APU trafią na rynek w 2022 roku.

Wzmianka o laptopach HP wskazała trzy APU Ryzen 5000 Barcelo

AMD strasznie pomieszało rodzinę Ryzen 5000 zarówno procesorów Lucienne na bazie Zen 2, jak i Cezanne opartych o Zen 3. Na całe szczęście ramach rodziny Ryzen 6000 zostanie to uniknięte, a swój błąd AMD naprawi poprzez rodzinę Barcelo, która pozostanie w serii 5000, oferując na papierze dokładnie to samo, co rodzina Lucienne. Wiedzieliśmy o tym od dłuższego czasu, ale dziś mamy na to solidne potwierdzenie.

Czytaj też: Intel świętuje. Pół wieku temu powstał pierwszy mikroprocesor 4004

Powyższy wpis na Twitterze wskazuje niewiele, bo tylko opisy łącznie trzech nowych laptopów HP z APU Ryzen 7 5825U, Ryzen 5 5625U oraz Ryzen 3 5352U. W szczegóły specyfikacji nie można się więc zagłębić, będąc jej pewnymi, ale bazowanie serii na Zen 3 wskazuje, czego możemy oczekiwać. Zwłaszcza że to rodzina procesorów -U, czyli tych o niższym zużyciu energii (15W), choć AMD zapewnia firmom możliwość zabawy z zegarami, aby każdy producent mógł dopasować możliwości APU do chłodzenia danego laptopa.

Czytaj też: Automatyczny pojazd użytkowy Hondy drugiej generacji już pracuje

Tak też wspomniane trzy układy prezentują sobą odmienne rodziny, co ma bezpośredni związek z liczbą ich rdzeni i wątków, które wynoszą kolejno 8/16, 6/12 i 4/8. Pokład ich pamięci cache w przypadku L3 wynosi z kolei kolejno 16, 16 i 8 MB.