Reklama
aplikuj.pl

Intel świętuje. Pół wieku temu powstał pierwszy mikroprocesor 4004

Intel świętuje, pierwszy mikroprocesor 4004, mikroprocesor 4004, Intel mikroprocesor 4004, Intel 4004

Dokładnie dziś, całe pół wieku wcześniej, powstał Intel 4004, czyli pierwszy mikroprocesor, który trafił na komercyjny rynek. Po swojej premierze w listopadzie 1971 roku Intel 4004 utorował drogę do tego, co dziś nas otacza – komputerów w domowym biurze, smartfonów w kieszeniach, centrów danych, czy superkomputerów.

Pierwszy mikroprocesor 4004 powstał już pół wieku temu. Intel doskonale o tym pamięta i podkreśla, jak był ważny

W 1969 firma Nippon Calculating Machine Corp. zwróciła się do Intela o zaprojektowanie zestawu układów scalonych do prototypowego kalkulatora inżynieryjnego Busicom 141-PF. Inżynier firmy Intel Faggin i jego zespół dostosowali oryginalne plany dotyczące 12 niestandardowych układów i zaprojektowali zestaw czterech układów – w tym procesor 4004 – które sprostały wyzwaniu.

– czytamy w ogłoszeniu prasowym Intela.

Czytaj też: Co powiecie na płytę za 10000 zł? AORUS Z690 Xtreme WaterForce na taką się zapowiada

Intel oczywiście postanowił odpowiednio uświęcić ten dzień i stąd oficjalny komentarz obecnego CEO firmy. Nic dziwnego, bo Intel 4004, to pionierski mikroprocesor, a jego sukces udowodnił, że można zbudować złożone układy scalone i zmieścić je na chipie wielkości paznokcia. Ostatecznie ten pierwszy mikroprocesor do kupienia zapewniał tą samą moc obliczeniową, co pierwszy komputer elektroniczny zbudowany w 1946 roku o wielkości całego pomieszczenia.

Czytaj też: Szukasz mocnego laptopa, który poradzi sobie ze wszystkim? MSI Creator 15 do kupienia z mega rabatem!

W tym roku przypada 50. rocznica chipu 4004. Pomyśl, ile osiągnęliśmy w ciągu ostatniego półwiecza. To święta chwila dla technologii. To właśnie sprawiło, że komputery naprawdę wystartowały!

– powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel

Wedle oficjalnego ogłoszenia firmy, Intel 4004 ustanowił również nową metodologię projektowania logiki losowej, na której były projektowane kolejne generacje mikroprocesorów… aż do dziś.

Czytaj też: Próbki inżynieryjne Intel Core i5-12400 już do kupienia, ale lepiej tego nie robić

[Patrząc na] 1970, było jasne, że mikroprocesory zmienią sposób, w jaki projektujemy systemy, przechodząc ze sprzętu na oprogramowanie. Jednak szybkość, z jaką mikroprocesory rozwijały się w czasie i były przyjmowane przez branżę, była naprawdę zaskakująca

— powiedział Federico Faggin, były inżynier Intela, który zaprojektował i wyprodukował Intel 4004 z Teddem Hoffem i Stanem Mazorem.