Reklama
aplikuj.pl

Tajwan postawił stępkę pod nowy okręt podwodny IDS dla marynarki ROC

nowy okręt podwodny IDS

W dążeniu do wzmocnienia swojej floty, Republika Chińska zleciła swojej stoczni China Shipbuilding Corporation (CSBC) konstrukcję czegoś specjalnego, bo Indigenous Defense Submarine (IDS). Niedawno z kolei ta właśnie stocznia oficjalnie postawiła stępkę pod nowy okręt podwodny IDS, nadając mu fabryczny numer „1168”, z czego „168” jest uznawana za szczęśliwą liczbę na Tajwanie.

Stępka pod okręt podwodny IDS postawiona. Prace już ruszyły

Okręt podwodny IDS, którego nazwa w języku polskim oznacza Lokalny Defensywny Okręt Podwodny ma na celu odnowienie sił marynarki wojennej Republiki Chińskiej (ROC) przy jednoczesnym rozwijaniu krajowych zdolności do produkcji okrętów podwodnych. Dlatego też nie opublikowano żadnych zdjęć z procesu, bo ten okręt i sam proces oraz miejsce jego konstrukcji uznaje się za ściśle tajny.

Czytaj też: Turecki system DIRCM do niszczenia nadlatujących pocisków już na A400M

Jak podaje serwis Naval News, kiedy okręt podwodny IDS powstanie, zostanie wyposażony w ciężkie torpedy MK-48 Mod 6 Advanced Technology, wystrzeliwane podwodne pociski Harpoon Block II UGM-84L oraz inne systemy sonaru bojowego i cyfrowego od amerykańskich firm Lockheed Martin i Raytheon.

Czytaj też: Znacie historię zatonięcia okrętu podwodnego USS Thresher?

Oficerowie ROC ponadto wyjawili lokalnym mediom, że okręt podwodny IDS będzie wyposażony najpewniej w akumulatory litowo-jonowe. Wspomnieli bowiem, że sięgnie po „wysokowydajne akumulatory opracowane i wyprodukowane przez krajowych producentów”, a nie system napędu niezależnego od powietrza (AIP).