Reklama
aplikuj.pl

Perseverance zebrał próbki z Marsa. Wśród nich znalazł się minerał o zielonej barwie

mars

Łazik Perseverance nie spoczywa na laurach i kontynuuje zbieranie marsjańskich próbek. Najnowsza z nich obejmuje między innymi zielonkawy minerał, spotykany również na Ziemi i zwany oliwinem.

Odkrycie dokonane przez sześciokołowy pojazd miało miejsce na terenie krateru Jezero, czyli głównej areny działań tej bezzałogowej misji. Naukowcy mają solidne podstawy by przypuszczać, że w przeszłości Jezero był wypełniony wodą i połączony z jednym lub kilkoma strumieniami. W związku z tym jest on uznawany za dogodne miejsce do prowadzenia poszukiwań dowodów świadczących o występowaniu życia na Czerwonej Planecie.

Czytaj też: Perseverance niczym ziarnko piasku na plaży. Łazik uchwycony z orbity Marsa

Oliwiny występują również na naszej planecie, włączając w to tereny Polski. Charakterystyczną cechą tych krzemianów jest ich zielona barwa. Naukowcy z NASA zamierzają wykorzystać je do lepszego zrozumienia, jak Mars mógł wyglądać przed milionami, a nawet miliardami lat. W grę wchodzi między innymi znalezienie korelacji między oliwinem a węglanami, które zazwyczaj powstają, gdy dwutlenek węgla wchodzi w interakcje z ciekłą wodą.

Łazik Perseverance zbiera próbki w obrębie krateru Jezero

Mając to na uwadze, znalezienie oliwinu wewnątrz krateru, który dawniej był wypełniony wodą byłoby poważnym dowodem w tej sprawie. Byłby to też kolejny sukces misji Perseverance, która początkowo doświadczyła problemów ze zbieraniem próbek. Bo choć z pozoru za pierwszym podejściem łazikowi udało się zebrać fragmenty marsjańskich skał, to jego zbiorniki na próbki okazały się wtedy puste.