Reklama
aplikuj.pl

Ubrania, które się ze sobą komunikują. Nowa tkanina sprawi, że za zakupy zapłacicie tym, co na sobie macie

Przedstawiciele Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opracowali zaawansowaną technologicznie tkaninę. Jest ona niezwykła, ponieważ jej elementy są w stanie się ze sobą porozumiewać. Jest to element tzw. komunikacji bliskiego zasięgu, lecz na większą niż dotychczas skalę.

O tym, jaki postęp został dokonany niech świadczy fakt, że zasięg ten został zwiększony z kilkunastu do 120 centymetrów. Artykuł poświęcony dokonaniom naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine został opublikowany na łamach Nature Electronics.

Czytaj też: X symfonia Beethovena dokończona. Ludzie nie dawali rady, więc pomogła sztuczna inteligencja

W przeciwieństwie do wielu innych inteligentnych tkanin, ta nie potrzebuje do działania baterii i opiera się na przesyłaniu sygnałów za sprawą indukcji magnetycznej. Twórcy porównują wykorzystane w projekcie elementy do szyn, które nadają odzieży mechanicznej elastyczności oraz umożliwiają przesyłanie sygnałów do innych jej części.

Jeśli trzymałeś swój smartfon lub kartę płatniczą w pobliżu czytnika, aby zapłacić za zakupy, skorzystałeś z komunikacji bliskiego zasięgu. Nasze tkaniny działają na tej samej zasadzie, lecz znacznie zwiększyliśmy ich zasięg. Oznacza to, iż trzymając telefon w kieszeni i dotykając ciałem innych tkanin bądź czytników, sprawimy, że energia i informacje będą przesyłane do i z urządzenia.

Peter Tseng

Inteligentne ubrania mogłyby mieć wiele różnych zastosowań w codziennym życiu

Jak takie rozwiązania mogłyby być wykorzystane w praktyce? Na myśl przychodzi między innymi śledzenie ruchów nóg (spodnie) i przekazywanie zebranych danych tam, gdzie monitorowane jest tętno (koszula). Mówi się też o integracji nowego materiału z fartuchami szpitalnymi, co umożliwiałoby funkcjonowanie różnego rodzaju czujników monitorujących stan zdrowia. Poza tym w grę wchodzi dokonywanie płatności w prosty sposób czy też wymiana informacji z innymi osobami noszącymi odzież opartą na tej samej technologii.

Czytaj też: Powstaną ubrania z glonów. Mają stanowić ekologiczną alternatywę

Jak przekonują badacze, metamateriały stanowiące podstawę komunikacji bliskiego zasięgu, mogą być wykonane niskim kosztem, a ich skalowanie nie powinno stanowić problemu. Można je nawet wprasować w istniejącą odzież, co powinno dodatkowo obniżyć koszty produkcji. Jak dodaje Amirhossein Hajiaghajani, mając tę futurystyczną odzież, jej posiadacz nie musiałby już ręcznie otwierać zamków w samochodzie ani używać kart dostępu do różnego rodzaju obiektów.