Reklama
aplikuj.pl

Powstaną ubrania z glonów. Mają stanowić ekologiczną alternatywę

Naukowcy z University of Rochester i Delft University of Technology użyli drukarek 3D i nowatorskiej techniki biodruku do stworzenia z glonów żywych, prowadzących fotosyntezę materiałów, które są odporne na uszkodzenia. W ten sposób mogłyby powstać ubrania z glonów.

Dokładne ustalenia na ten temat zostały opisane na łamach Advanced Functional Materials. Artykuł sugeruje, że na czele zespołu badawczego stanęła prof. Anne S. Meyer, która – wraz ze współpracownikami – już wcześniej zajmowała się wykorzystywaniem bakterii do opracowywania niezwykle ważnych materiałów takich jak sztuczna masa perłowa i grafen.

Czytaj też: Dzięki temu materiałowi ubrania przyszłości będą wygodne

W celu stworzenia materiałów opartych na fotosyntezie, autorzy projektu rozpoczęli od wykorzystania celulozy bakteryjnej – organicznego związku produkowanego i wydalanego przez bakterie. Celuloza bakteryjna posiada wiele przydatnych właściwości, wliczając w to rozciągliwość, wytrzymałość czy zdolność do zachowania swojego kształtu, nawet gdy jest poddawana naciskowi.

Gdyby spróbować przełożyć założenia naukowców na realia druku bądź pisania, to celuloza bakteryjna byłaby papierem, podczas gdy glony funkcjonowałyby jak atrament. Jakby tego było mało, Meyer i jej współpracownicy użyli drukarki 3D do umieszczenia żywych glonów na wspomnianej celulozie. Takie połączenie doprowadziło do powstania materiału posiadającego fotosyntetyczne właściwości glonów oraz wytrzymałość celulozy bakteryjnej.

Ubrania z glonów mogłyby stanowić alternatywę dla mniej ekologicznych tekstyliów

Co więcej, jest on wytrzymały i odporny, a jednocześnie przyjazny dla środowiska, ponieważ ma biodegradowalny charakter. Warto również wspomnieć, że jego produkcja jest łatwa i możliwa do realizacji na większą skalę. Oparty na fotosyntezie materiał może żywić się światłem i regenerować w razie potrzeby. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, łatwo sobie wyobrazić szereg potencjalnych zastosowań dla tego typu substancji.

Naukowcy mówią o używaniu ich do produkcji sztucznych liści, które można byłoby wykorzystać do przekształcania wody i dwutlenku węgla w tlen i energię. Jako że liście magazynują energię w formie cukrów, to te mogłyby następnie zostać przetworzone na paliwa. Te produkowane przez zespół Meyer wyróżniają się na tle konkurencyjnych rozwiązań ze względu na używanie materiałów przyjaznych dla środowiska.

Czytaj też: Ekologiczne mięso ma fatalny wpływ na klimat Ziemi. Jak to możliwe?

Innym z potencjalnych zastosowań materiału mogłoby być wytwarzanie… fotosyntetycznej skóry, wykorzystywanej np. do przeszczepów. Na myśl przychodzi też produkcja ekologicznej odzieży, która mogłaby stanowić alternatywę dla rozwiązań stosowanych obecnie w przemyśle tekstylnym. Wystarczy sobie wyobrazić ubrania z glonów pochłaniające dwutlenek węgla z powietrza i rozkładające się w łatwy i przyjazny dla środowiska sposób.