Reklama
aplikuj.pl

Ten wisiorek z kości mamuta jest rekordowo stary. Znaleziono go w Polsce

Na terenie jaskini Stajnia położonej na Wyżynie Częstochowskiej znaleziono wykonaną z kości mamuta biżuterię. Wisiorek liczy około 41 5000 lat.

Za odkryciem stoją między innymi przedstawiciele Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, którzy wyjaśniają, że wisiorek zawiera ponad 50 wyżłobionych wzorów oraz dwa otwory. W badaniach w tej sprawie wzięli również udział naukowcy z placówek we Wrocławiu, Warszawie oraz Krakowie. Ich wspólne ustalenia na ten temat ukazały się na łamach Scientific Reports.

Czytaj też: Mamut włochaty był prawdziwym maratończykiem. Mógł okrążyć Ziemię dwa razy

Wyróżniającym elementem nowo odkrytego naszyjnika jest z pewnością jego wiek. Mając co najmniej 41 500 lat, biżuteria ta jest bowiem najstarszym tego typu artefaktem, który kiedykolwiek znaleziono na terenie Eurazji. Jak twierdzi jedna z autorek badania, Wioletta Nowaczewska, opisany przez nią i jej współpracowników element biżuterii świadczy o wysokiej kreatywności i niezwykłych zdolnościach manualnych przedstawicieli gatunku Homo sapiens, którzy zamieszkiwali tę jaskinię.

Wisiorek wykonany z kości mamuta liczy około 41 500 lat

Jedną z niewiadomych dotyczących genezy wisiorka są uwiecznione na nim rysunki. Naukowcy zastanawiają się, czy artysta sprzed tysięcy lat chciał w ten sposób upamiętnić na przykład udane polowanie czy też odwzorował ruch Księżyca na niebie. Poza tym, dodatkowy podziw wobec tego rzemiosła wzbudza fakt, iż drewniana płytka, na którzy operował autor wisiorka, miała zaledwie 3,7 milimetra grubości. Wykonanie zagłębień oraz otworów z pewnością nie było więc łatwym zadaniem.