Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Gelid Stella i Stella Frost

test Gelid Stella i Stella Frost, recenzja Gelid Stella i Stella Frost, opinia Gelid Stella i Stella Frost

Gelid Stella i Stella Frost to ciekawe i co ważne stosunkowo tanie wentylatory, które oferują podświetlenie ARGB. Jak wypadną one w testach?

Wygląd i specyfikacja Gelid Stella i Stella Frost

Oba śmigła mają taką samą specyfikację i różnią się tylko wyglądem. Wraz z nimi otrzymujemy tylko śrubki, więc tutaj nie ma nic więcej w zestawie. Gwarancja wynosi 3 lata.

Maksymalna prędkość wentylatorów to 1600 RPM, przepływ powietrza 70 CFM, ciśnienie 1,3 mmH2O, a głośność 35 dBA. Z wentylatorów wychodzą dwa kable – 4-pin PWM i 3-pin ARGB (końcówka żeńska i męska). Podświetlenie łatwo więc zsynchronizujecie z płytą główną i innymi urządzeniami. W przypadku 4-pin jeśli zechcecie spiąć więcej śmigieł to będziecie musieli dokupić odpowiedni kabel. Zastosowane łożysko to podwójne kulkowe, a producent deklaruje też czas pracy na 100000 h.

Czytaj też: Test wentylatorów Fractal Design Aspect 12 RGB

Wentylatory znakomicie wyglądają. Oba oferują 8 diod ARGB w rotorze oraz 16 w ramce, co tworzy znakomity efekt wizualny. Model Frost ma dodatkowo ramkę stylizowaną na kryształki lodu, co może części osób się podobać. Generalnie wygląd to na pewno plus omawianych śmigieł.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy Gelid Stella i Stella Frost

Wyniki są naprawdę znakomite. Wentylatory są bardzo wydajne na każdych z testowanych obrotów, a przy tym są naprawdę ciche. Nawet na 1600 RPM jest bardzo dobrze pod względem kultury pracy, a zmierzony przepływ powietrza jest znakomity. Śmigła świetnie więc sprawdzą się np. w obudowach.

Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240 RGB

Podsumowanie testu Gelid Stella i Stella Frost

Gelid Stella kupicie już za ok. 37 zł, a Stella Frost za ok. 46 zł. W tych cenach jest to naprawdę świetny wybór. Śmigła bardzo dobrze wyglądają, oferują znakomity przepływ powietrza i są przy tym ciche. Z wentylatorów wychodzą też dwa kable ze złączami 4-pin oraz 3-pin ARGB, więc bez problemów możecie sterować obrotami czy podświetleniem. Czy można chcieć czegoś więcej w tej cenie? Moim zdaniem nie i z przyjemnością przyznaję wentylatorom trzy wyróżnienia.