Reklama
aplikuj.pl

Morza i oceany odkryją swoje tajemnice. Pomoże technologia wykorzystywana do badania kosmosu

Często mówi się, że poznaliśmy kosmos lepiej niż własne morza i oceany. Niekoniecznie jest to prawdą, jednak faktem pozostaje, iż nasza planeta skrywa przed nami wiele tajemnic. W ich odkrywaniu mając pomóc nowoczesne laboratoria.

Pomysł na ich tworzenie ma startup Impossible Sensing. Jego technologia, zwana VIPER, zakłada przeniesienie zrobotyzowanych laboratoriów aż na dno oceanu. W ten sposób miałoby być możliwe prowadzenie badań mających na celu identyfikację oraz dokładne przeanalizowanie tamtejszych form życia i złóż mineralnych.

Czytaj też: Czym jest tajemnicza „dziura w oceanie”? Znamy odpowiedź

W tym przypadku eksploracja kosmosu oraz morskich głębin mają ze sobą zaskakująco dużo wspólnego. Wynika to z faktu, iż VIPER wykorzystuje technologie opracowane na rzecz NASA. To za ich sprawą możliwe będzie pełne mapowanie złóż minerałów w strefie ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Oczywiście nie będzie to jedynym celem tej misji, ponieważ mówi się również o zbieraniu informacji na temat ukrytych pod wodą siedlisk i zamieszkujących je gatunków.

Celem badań prowadzonych dzięki VIPER będą morza i oceany

Impossible Sensing oraz amerykańska agencja BOEM szacują, że badania obejmujące obszar mający powierzchnię około 100 kilometrów kwadratowych mogą być przeprowadzone w ciągu kilku dni. Wszystko to miałoby się odbywać bez konieczności zbierania próbek. VIPER ma również pomóc w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Czytaj też: Podwodny świat z sześcioma nieznanymi wcześniej gatunkami. Rzućcie okiem na wykonane tam zdjęcia

Dzięki VIPER przekształcamy nasze innowacje z zakresu eksploracji kosmosu w przełomowe rozwiązania dotyczące czystych technologii, które dostarczą na rynek zasoby mineralne z dna morskiego w zrównoważony sposób i w tempie, które jest wymagane dla szybkiej dekarbonizacji. VIPER […] przyczyni się do ekologicznego ożywienia gospodarczego poprzez przyspieszenie elektryfikacji transportu i innych gałęzi przemysłu.

Pablo Sobron, CEO Impossible Sensing