Reklama
aplikuj.pl

Stadion 974 na FIFA 2022 ukończony. To pierwsze takie dzieło z kontenerami

Stadion 974 na FIFA 2022, Stadion 974

W październiku opisywaliśmy dla Was stadion KAl Thumama, na którym odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022. To na jego murawie rozegranych zostanie osiem meczów włącznie z ćwierćfinałami, podczas gdy ukończony właśnie Stadion 974 będzie służył jako miejsce rozgrywania meczów aż do fazy pucharowej. Wyjątkowe jest w nim to, że po zakończeniu działalności zostanie rozebrany i albo odbudowany w innym miejscu, albo jego części zostaną poddane recyklingowi.

Ukończono prace nad Stadion 974

Oficjalnie poinformowano, że Fenwick Iribarren Architects ukończyła prace nad nowatorskim projektem stadionu na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2022 w Katarze. Nazwano go mianem Stadionu 974 (oryginalnie 974 Stadium) i zaprojektowano tak, aby można go było stosunkowo łatwo zdemontować i odbudować. Do jego budowy wykorzystano prawie 1000 kontenerów transportowych, a realizowano ją w stolicy Kataru, Doha, a dokładniej mówiąc, na wybrzeżu w pobliżu portu i lotniska.

Czytaj też: 7 futurystycznych stadionów zaprojektowanych przez znanych architektów

Ten jedyny w swoim rodzaju stadion zawdzięcza swoją oficjalną nazwę zarówno lokalnemu numerowi kierunkowemu, jak i liczbie kontenerów transportowych użytych do budowy. Jego konstrukcja składa się ze stalowej ramy z częściowym dachem na górze, podczas gdy w rozłożonych na stelażach kontenerach znajdują się siedzenia, stoiska, czy toalety. Co ciekawe, wiele z użytych kontenerów to te same, których użyto do transportu materiałów budowlanych na miejsce budowy.

Czytaj też: Po pandemii stadiony mogą dezynfekować drony

Stadion może pomieścić 40000 widzów, ale ci przez naturę tych „metalowych” puszek mogą nie odczuwać zbyt wielkiego komfortu w tak gorącym środowisku, kiedy emocje będą sięgać zenitu.