Reklama
aplikuj.pl

Oto Al Thumama. Na tym stadionie odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022

Al Thumama, stadion Al Thumama, FIFA 2022

Zaprojektowany przez katarskiego architekta Ibrahima M Jaidah, stadion Al Thumama znajduje się na pustyni w Katarze w pobliżu stolicy kraju, Doha. Niedawno prace nad nim dotarły do końca, odbyła się też jego inauguracja na długo przed tym, nim odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022. To bowiem na jego murawie będzie rozgrywanych osiem meczów FIFA 2022 włącznie z ćwierćfinałami.

Stadion Al Thumama ukończony. To na nim odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022

Przyciągający wzrok projekt stadionu, który pomieści do 40000 widzów, jest inspirowany gahfiya, czyli tradycyjną tkaną czapką z Bliskiego Wschodu. Tak jak czapka chroni noszących przez słońcem, tak też inspirowany nią stadion Al Thumama będzie zapewniał chłód graczom i widzom za pomocą złożonego systemu chłodzenia z klimatyzacją natryskami wodnymi w roli głównej.

Czytaj też: Project Cambria, czyli zestaw MR nowej generacji od Facebooka

Al Thumama, stadion Al Thumama, FIFA 2022

Przypominający ogromne nakrycie głowy porzucone na pustyni w Katarze, niedawno ukończony stadion Al Thumama, został zainaugurowany i jest gotowy na Mistrzostwa Świata FIFA 2022.

Czytaj też: Inteligentne wkładki Jogo śledzą poczynania piłkarzy od samych stóp

Oprócz obiektów sportowych w Al Thumama znalazł się meczet, hotel butikowy i powierzchnie handlowe, a po zakończeniu rozgrywek FIFA 2022 połowa miejsc zostanie usunięta i wykorzystana na inne wydarzenia sportowe. Sam w sobie projekt jest dosyć ekologiczny, bo posiada system wykorzystywania brudnej wody do nawadniania roślinności i całą masę paneli słonecznych. Jednak budynek jest na tyle zrównoważony, jak tylko było to możliwe, przy budowaniu ogromnego stadionu na pustyni.