Reklama
aplikuj.pl

Federalna Komisja Handlu chce zablokować przejęcie ARM przez NVIDIA

Dyrektorka finansowa NVIDIA, rynku kart graficznych, Nvidia

Przed ponad rokiem NVIDIA oficjalnie ogłosiła, że ​​ma zamiar przejąć Arm Limited za całe 40 miliardów dolarów z rąk Grupy Softbank. Od tego momentu wielka machineria walki z monopolem poszła w ruch i trudno się temu dziwić. Niestety, a może stety, zamiast się uspokajać, wchodzi na nowe poziomy, zważywszy na to, co ogłosiła właśnie Federalna Komisja Handlu.

Na przejęcie ARM przez NVIDIA jeszcze sobie poczekamy, ale są szanse, że się nie doczekamy

Ta potencjalna transakcja nie bez powodu nie spodobała się wszystkim i rozbudziła obawy co do potencjalnego monopolu. NVIDIA konkuruje bowiem obecnie z firmami, które opierają swoje produkty na architekturze ARM i choć od samego początku narracja wskazuje, że NVIDIA nie będzie negatywnie wpływać na działania ARM, to ryzyko ciągle jest. Trudno się więc dziwić, że Federalna Komisja Handlu złożyła dziś pozew o zablokowanie przejęcia ARM przez NVIDIA.

Czytaj też: Czarna dziura wzbogaciła wystawę jako The Dynamics of Flow

W ogłoszeniu przeczytamy, że „proponowana transakcja dałaby jednej z największych firm produkujących układy scalone kontrolę nad technologią obliczeniową i projektami, na których opierają się firmy konkurencyjne”. Pozew wskazuje, że połączone przedsiębiorstwa miałyby środki, możliwości, motywację i cel w tłumieniu innowacyjnych technologii nowej generacji, a tym samym ograniczeniu możliwości konkurencji.

Czytaj też: Steam Deck Valve – wszystko co musicie wiedzieć

Zarzuca się również, że przejęcie znacząco zaszkodzi ogólnej konkurencji, dając firmie Nvidia dostęp do poufnych informacji licencjobiorców, korzystających z technologii i może nawe zmniejszyć motywację firmy Arm do wprowadzania innowacji, które są postrzegane jako sprzeczne z interesami biznesowymi firmy NVIDIA. Rozpoczęcie postępowania administracyjnego zaplanowano na 9 sierpnia 2022 roku.