Reklama
aplikuj.pl

Już wkrótce Intel dogada się z TSMC w kwestii 3nm procesu

Intel, 3 nm proces TSMC, TSMC 3 nm

Właśnie dowiedzieliśmy się, że TSMC rozpoczęło ryzykowną produkcję 3nm układów w pilotażowym stylu, współpracując z Apple i właśnie Intelem. Raport DigiTimes bezpośrednio o tym wspomina i na dodatek wskazuje, że kierownictwo Intel Corporation ma odwiedzić Tajwan jeszcze w tym miesiącu, aby sfinalizować właśnie zamówienia na proces 3nm.

Najnowszy raport wskazuje, że Intel dogada się z TSMC w kwestii 3nm procesu produkcyjnego

Intel ewidentnie chce się upewnić, że jest pierwszy w kolejce po układy produkowane w technologii 3nm TSMC, ale w rzeczywistości jest zapewne ciągle za Apple, które bardzo, ale to bardzo „lubi się” z TSMC ze wzajemnością. Oczywiście nie oznacza to, że tylko TSMC ma możliwość produkcji w tak zaawansowanym procesie, bo do tego samego dąży też Samsung Foundry, który oczekuje ruszenia z produkcją w 3nm procesie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czytaj też: Najwydajniejszy Radeon w historii do kupienia w Europie

Tak się składa, że produktami Samsunga jest bardziej zainteresowana firma AMD oraz Qualcomm, co nieco dziwi zwłaszcza w przypadku tego pierwszego, bo obecnie to właśnie TSMC realizuje produkcje dla AMD. Są jednak szanse, że AMD po niespecjalnie udanym roku z dostawami od TSMC, postawi na mniej obleganego Samsunga, co zrobiła zresztą NVIDIA, dzięki czemu lepiej zabezpieczyła się przed problemem z dostawami GPU do swoich kart graficznych.

Czytaj też: Luka w chipsetach MediaTek mogła doprowadzić do podsłuchiwania

Wracając jednak do najważniejszego, o współpracy Intela z TSMC przy procesie 3nm mówi się od stycznia 2021 roku. Są szanse, że Intel zleci TSMC produkcję nie tylko procesorów graficznych, ale też matryc do serwerowych procesorów (nie tylko w 3nm), jako uzupełnienie możliwości produkcyjnych swoich fabryk w USA. .