Reklama
aplikuj.pl

Patent systemu rozpoznawania twarzy Clearview AI obudziło głosy krytyki

Patent systemu rozpoznawania twarzy, Clearview AI

Wedle najnowszego raportu serwisu Politico firma Clearview AI rozpoczęło proces zastrzeżenia swojej kontrowersyjnej technologii w US Patent and Trademark Office. To z kolei potwierdziło, że opatentowanie systemu rozpoznawania twarzy Clearview AI będzie możliwe, a firma musi tylko uiścić opłaty administracyjne, aby zabezpieczyć patent.

Clearview AI i jego patent systemu rozpoznawania twarzy – to nie mogło skończyć się bez krytyki

Ta decyzja nie spotkała się z przychylnością krytyków i trudno się temu dziwić. To bowiem pierwszy patent na rozpoznawanie twarzy obejmujący „dane internetowe na dużą skalę”. Związane z nią narzędzie trafia w ręce władz i organów ścigania, aby przyspieszyć odnalezienie poszukiwanych osób. W wywiadzie dla Politico, założyciel Clearview Hoan Ton-That twierdził, że Clearview nie planuje sprzedaży swojej technologii nikomu poza wymienionymi klientami i podkreślał wagę posiadania bezstronnych systemów rozpoznawania twarzy.

Czytaj też: System RealSense ID posłuży do rozpoznawania twarzy w bankomatach?

Jednak sam patent (via Politico) nie wyklucza sprzedaży technologii firmom niezwiązanym z rządem, a firma jest świadoma problematycznej ścieżki, którą może podążać jej technologia. Clearview nie ma jednak zamiaru rozwijać jej w tym kierunku. Zagrożenie jest jednak zawsze i dlatego możemy być pewni, że mimo „błogosławieństwa” urzędu patentowego, Clearview może mieć sporo problemów przez powszechny sprzeciw wobec samego istnienia tej technologii.

Czytaj też: RealSense ID Intela systemem rozpoznawania twarzy godnym zaufania?

Zwłaszcza że wiele rządów (np. Australia i Wielka Brytania) uważa, że rozpoznawanie twarzy narusza prawa dotyczące danych. Z kolei krytycy obawiają się, że Clearview buduje swoje bazy danych bez wiedzy lub zgody celów. Ta technologia, której zarzuca się uprzedzenia co do płci i rasy, sama w sobie może z kolei być wykorzystywana do tłumienia sprzeciwu politycznego lub nawet prześladowania innych ludzi.