Reklama
aplikuj.pl

Czy marsjańskie habitaty Marsha byłyby idealne tutaj, na Ziemi i to z plastiku?

marsjańskie habitaty Marsha, marsjańskie habitaty, Marsha

Czy zwycięski projekt w konkursie NASA 3D Printed Mars Habitat Contest trafi kiedyś tam, gdzie powinien? Tego oczywiście nie wiemy, ale patrząc po tym, co marsjańskie habitaty Marsha mają do zaoferowania, nic złego nie byłoby w tym, gdyby pozostały „tutaj” na Ziemi i zapewniały schronienie Ziemianom.

Marsjańskie habitaty Marsha na Ziemi. Czy ma to sens?

Za habitaty Marsha odpowiada firma AI SpaceFactory, która otrzymała w konkursie 500000 dolarów i która nieustannie rozwija swój pierwotny pomysł. Jak czytamy w oświadczeniu AI SpaceFactory na stronie Internetowej firmy:

W architekturze kosmicznej każda decyzja projektowa ma ogromne znaczenie dla powodzenia misji. Konstrukcje muszą być odporne, a układy wnętrz muszą być dostosowane do wymagań misji.

I jeszcze, ponieważ zrównoważone zdrowie społeczne i psychiczne jest również kluczowe dla misji, siedliska kosmiczne muszą być zaprojektowane tak, aby były bogatymi, użytecznymi i interesującymi światami samymi w sobie. Marsha, projekt habitatu marsjańskiego stworzony przez AI SpaceFactory, ilustruje, że rezultat może być zarówno wizjonerski, jak i wiarygodny, z obcym, a jednocześnie znajomym pięknem.

Czytaj też: W Australii powstanie Czarna Skrzynka dla Ziemi. Zarejestruje upadek naszej cywilizacji

To „piękno”, funkcjonalność i pomysłowość może jednak nie ograniczyć się wyłącznie do eksploracji kosmosu. Marsjańskie habitaty Marsha są bowiem pomyślane tak, aby powstawały z wykorzystaniem drukarek 3D, co jest tańsze i bezpieczniejsze w porównaniu do tradycyjnych metod budownictwa.

To, co na Marsie zapewnia możliwość postawienia ich przy użyciu lokalnych surowców i w szybkim tempie, tutaj na Ziemi mogłoby zostać przekute na wykorzystanie naturalnych lub przetworzonych materiałów kompozytowych, które są mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż beton.

Czytaj też: Ramię do pracy w nieprzewidywalnym środowisku. Chińczycy stworzyli kosmiczny manipulator

Dodatkowo projekt wnętrza Marsha można śmiało uznać za przytulny, funkcjonalny i przyjazny człowiekowi. Ba, można nawet podpiąć go pod popularną od dłuższego czasu modę ekologicznych i nowoczesnych domów. Oczywiście nic nadal nie wiadomo, czy marsjańskie habitaty Marsha trafią na Czerwoną Planetę, czy może uzupełnią nowoczesne ziemskie osiedla.