Reklama
aplikuj.pl

AMD znacząco ulepszy podsystem pamięci EPYC czwartej generacji

Specyfikacja AMD Epyc Milan-X, nowe procesory serwerowe AMD

Wyszukane przez Phoronix zestawy poprawek dla kodów EDAC (Error Detection and Correction) dla następnej generacji procesorów EPYC, które ujawniło AMD, zapewniły nam szereg informacji na ich temat. Dziś dowiedzieliśmy się, że nawet podsystem pamięci EPYC czwartej generacji zostanie stosownie ulepszony.

Podsystem pamięci EPYC czwartej generacji będzie jedyny w swoim rodzaju. AMD o to zadba

Okazuje się, że AMD EPYC o nazwie kodowej Genoa, będą obsługiwać niespotykaną dotąd przepustowość i pojemność pamięci operacyjnej „na gniazdo”. Pewne jest, że będą kompatybilne ze standardem DDR5 w formie modułów RDIMM i LRDIMM, a na dodatek będą obsługiwać do 12 kontrolerów pamięci na gniazdo, czyli o cztery więcej w porównaniu do obecnych procesorów EPYC. Jednak ciągle nie wiadomo, ile dokładnie DIMM na kanał będą obsługiwać.

Czytaj też: Do jak wielu gier trafiła NVIDIA DLSS? Technologia super rozdzielczości z kolejnym kamieniem milowym

DDR5, opis DDR5, co zapewni DDR5, nowości DDR5, nowa pamięc operacyjna, pamięć operacyjna, wpływ DDR5, zalety DDR5

Teoretyzując, domniemane dwanaście 64-bitowych kanałów pamięci DDR5 zwiększyłyby przepustowość na poziomie CPU-DRAM procesorów Genoa z 204,8 do 460,8 GB/s na gniazdo w porównaniu do obecnych serwerowych procesorów AMD, wspierających DDR4-3200. Jednak sama przepustowość pamięci nie będzie jedynym usprawnieniem, bo dwanaście kanałów pamięci umożliwi również zwiększenie ogólnej pojemności pamięci z 4 do nawet 6 TB, dzięki m.in. 512GB modułom DDR5 od Samsunga.

Czytaj też: Quantum Origin zapewnił światu szyfrowanie z wykorzystaniem technologii kwantowej

Sprawa ulegnie dalszemu polepszeniu, jeśli procesory EPYC czwartej generacji będą obsługiwać dwa moduły na kanał, bo wtedy ta pojemność wzrośnie do 12 TB i wyżej, dzięki LRDIMM, ale kosztem wydajności.