Reklama
aplikuj.pl

Maersk pokazał swój nowoczesny kontenerowiec nastawiony na ekologię

Olbrzymie kontenerowce były, są i będą jednym z najważniejszych elementów globalnego przemysłu pod kątem logistycznym. Dlatego trzeba zadbać o to, aby je unowocześnić i zwiększyć ich ekologiczny potencjał. Firma Maersk właśnie tego dokonała, ujawniając swój nowoczesny kontenerowiec następnej generacji.

Nowoczesny kontenerowiec od Maersk

Ten nowoczesny kontenerowiec Maersk będzie chwalił się pojemnością 16000 TEU, dzięki nowemu projektowi i długością rzędu 350 metrów. Zamiast spalać ropę, będzie korzystał głównie z metanolu pozyskiwanego w ekologiczny sposób, ale firma zadbała o dwupaliwowe silniki, które będą mogły spalać też konwencjonalne paliwo o niskiej zawartości siarki.

Czytaj też: Znamy nowy cel wykorzystywania energii odnawialnej Japonii

Będzie o 20% bardziej wydajny w myśl energii w przeliczeniu na każdy przewożony kontener w porównaniu do średniej branżowej dla statków tej wielkości. Nic dziwnego – został zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować miejsce na kontenery, przez co m.in. pomieszczenia dla załogi i mostek zostały umieszczone na dziobie, komin wyłącznie na rufie i jednej burcie statku, od którego będzie oddzielona przestrzeń mieszkalna.

Czytaj też: Odnawialne źródła energii w USA. Jaką rolę odegrają do 2050 roku?

Pod kątem ekologii cała flota uchroni nasze środowisko od około miliona ton emisji CO2 w skali roku, a powstanie już w 2024 roku, kiedy jego produkcję zakończy Hyundai Heavy Industries. W planach jest wyprodukowanie aż ośmiu kontenerowców (wspomnianej floty) tego typu.