Reklama
aplikuj.pl

Znamy nowy cel wykorzystywania energii odnawialnej Japonii

nowy cel wykorzystywania energii odnawialnej Japonii, wykorzystywania energii odnawialnej, Japonia cel energetyczny

Nowy projekt planu energetycznego japońskiego rządu zmienił cel wykorzystywania energii odnawialnej na terenie kraju. Jest to jednocześnie jedna z kolejnych aktualizacji planu Japonii, które zachodzą regularnie co kilka lat.

W 2019 roku Japonia generowała swoją elektryczność w 18% ze źródeł odnawialnych, w 76% z paliw kopalnych i w pozostałych 6% z energii jądrowej. Jak możecie się domyślić, daleko temu do bezemisyjnego świata w 2050 roku, ale elektrownie atomowe z pewnością pozwolą przyspieszyć ten proces, choć po katastrofie w Fukushimie z 2011 roku nie będzie to aż tak łatwe przez utrzymujące się nastroje antynuklearne w społeczeństwie.

Czytaj też: Energia słoneczna przechowywana przez wiele miesięcy? Z tym materiałem to możliwe

Japonia ujawniła nowe energetyczne cele. Największa zmiana dotyczy wykorzystywania energii odnawialnej

Wcześniej, bo w kwietniu japoński premier Yoshihide Suga stwierdził, że Japonia będzie dążyła do zmniejszenia emisji o 46% w stosunku do poziomu z 2012 roku w porównaniu z wcześniejszym celem 26%. Teraz z kolei wiemy, że do 2030 roku Japonia planuje czerpać ze źródeł odnawialnych od 36 do 38% ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Stanowi to wzrost z 22-24% wcześniejszego planu.

Czytaj też: Sonda zasilana energią słoneczną. Oto przyszłość eksploracji kosmosu

Nadal najwięcej będzie czerpać z paliw kopalnych, bo aż 41% (wcześniej planowano obniżyć poziom do 56%), a tuż za tym uplasuje się niezmieniony cel energii atomowej (20-22%), a na szarym końcu z zaledwie 1% znajdzie się energia czerpana z wodoru i amoniaku.