Reklama
aplikuj.pl

Elastyczny akumulator, który można prać, czyli kolejny krok do smart-odzieży

Elastyczny akumulator,

Jednym z największych wyzwań przed osiągnięciem możliwości produkcji „inteligentnych ubrań”, jest sprawienie, aby były możliwie najbardziej „ubraniami”. Nikt zapewne nie chciałby przed każdym praniem wyciągać ze swoich spodni, czy bluzy akumulatora, czujników i przewodów, dlatego tak ważny dla rozwoju rynku jest elastyczny akumulator, którego można prać.

Naukowcy opracowali być może pierwszy elastyczny akumulator odporny na prania, który doczeka się komercjalizacji na masową skalę

Elastyczna elektronika rozwija się w najlepsze, a omawiany dziś akumulator z University of British Columbia zdecydowanie nie jest pierwszym, a tym bardziej jedynym elastycznym i wytrzymałym w myśl prania. Odpowiadający za to zespół doskonale zdaje sobie z tego sprawę, bo znając wady i zalety dotychczasowych akumulatorów elektrycznych, spróbował stworzyć wersję lepszą od wszystkich dotychczasowych. Najważniejsze? Jest tania, bo koszt produkcji jest podobny do standardowego akumulatora wielokrotnego ładowania.

Czytaj też: Nissan Ambition 2030. Firma zapowiada ambitne plany nawet względem akumulatorów

Zamiast tworzyć baterię litowo-jonową wypełnioną utwardzonymi materiałami wewnątrz sztywnego elementu zewnętrznego, zespół zwrócił się ku chemii cynku i dwutlenku manganu (więcej o tym przeczytacie w Advanced Energy Materials). Ta jest atrakcyjna nawet ze względu na niski koszt i wysokie bezpieczeństwo. Te materiały zostały rozdrobnione na drobne kawałki i osadzone w polimerze, aby utworzyć ultracienkie i rozciągliwe warstwy. Finalnie kilka z nich ułożono w stos i zamknięto w tym samym polimerze, aby uszczelnić gotowy produkt.

Czytaj też: Opracowano nową anodę akumulatorów sodowych, rozwiązując problem dendrytów

Powstały w ten sposób akumulator jest elastyczny i może być rozciągnięty do dwukrotności swojej normalnej długości. Oferuje przy tym przyzwoitą pojemność 160 mAh i również wytrzymałość, bo zachowuje 75% niej przez 500 cykli ładowania i rozładowania. Po stronie wytrzymałości na pranie akumulator wytrzymał 39 cykli. Dlatego też zespół pracuje teraz nad zwiększeniem mocy wyjściowej i żywotności akumulatora. Trudno się temu dziwić, bo stworzenie prototypu ponoć wzbudziło już komercyjne zainteresowanie, a to może zapewnić zespołowi ogromny sukces.