Reklama
aplikuj.pl

Po raz pierwszy 14-megawatowa turbina Siemens Gamesa wygenerowała prąd

Po raz pierwszy 14-megawatowa turbina Siemens Gamesa, 14-megawatowa turbina Siemens Gamesa,

Okazuje się, że na poletku elektrowni źródeł odnawialnych, trwa dziwna, ale przynajmniej robiąca dobrze rynkowi zdrowa konkurencja. Producenci chcą coraz wydajniejszych i trwalszych paneli słonecznych, jak również większych i wydajniejszych wiatrowych turbin. Dziś możemy rzucić okiem na kamień milowy jednego z tego przejawów, jako że wreszcie 14-megawatowa olbrzymia turbina Siemens Gamesa zaczęła pracować.

Przed SG 14-222 DD jeszcze długa droga, ale wreszcie ta 14-megawatowa turbina Siemens Gamesa dostarczyła swój „pierwszy prąd”

14-megawatowa turbina wiatrowa hiszpańsko-niemieckiej firmy Siemens Gamesa jest ogromna. Obecnie przyjmuje postać prototypu o nazwie SG 14-222 DD, który jednak jest w pełni sprawny i funkcjonalny, co udowodnił, produkując po raz pierwszy energię elektryczną, która trafiła następnie do sieci w centrum testowym w Østerild w Danii. Jej wyjątkowość sprowadza się przede wszystkim do mocy 14 megawatów, które mogą zostać podbite na 15 MW w ramach funkcji Power Boost.

Czytaj też: Turbina pływowa ważąca 680 ton rozpoczęła wytwarzanie energii

Dzięki zwiększeniu średnicy wirnika do 222 metrów z łopatami o długości 108 metrów, SG 14-222 DD dostarcza ponad 25% [rocznej produkcji energii] AEP w porównaniu do swojego poprzednika.

Z każdą nową generacją naszej technologii turbin morskich z napędem bezpośrednim – która wykorzystuje mniej ruchomych części niż turbiny z przekładnią – ulepszenia komponentów umożliwiły zwiększenie wydajności przy zachowaniu niezawodności.

Jesteśmy w stanie skrócić czas wprowadzenia na rynek SG 14-222 DD dzięki standaryzowanym procesom i w pełni rozwiniętemu łańcuchowi dostaw. Umożliwienie produkcji wysokonakładowej przy niskim ryzyku. Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na 2024 rok.

chwali się firma Siemens Gamesa.

Czytaj też: Największa na świecie morska turbina wiatrowa zaczęła działać. Ile energii generuje?

Sama w sobie turbina jest ogromna i posiada wirnik o średnicy 222 metrów, łopaty B108 o długości 108 metrów, które są odlewane z jednego kawałka metalu i zajmuje całe 390000 metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki temu rocznie może zapewniać moc do spełnienia zapotrzebowania około 18000 gospodarstw domowych.